Widgety w Apple Watch

System watchOS 10, oprócz zmiany wyglądu, gestów i działania przycisków, przyniósł nam także kilka nowości. Jedną z nich są Widgety, które trafiły do zegarków Apple. Dziś podpowiadam jak z nich korzystać, oraz jak je edytować z czytnikiem ekranu VoiceOver.

Ekran widgetów na Apple Watch

Widgety? Co to takiego?

Widgety to niewielkie elementy interfejsu, wyświetlające na ekranie urządzenia podstawowe informacje z różnych aplikacji, bez konieczności otwierania tych aplikacji. Na Apple Watch swoją funkcjonalnością przypominają one komplikacje ulokowane na tarczy zegarka. Od komplikacji odróżnia je to, że po ich skonfigurowaniu dostępne będą na wszystkich tarczach zegarka, oraz że ich liczba nie jest ograniczana wyglądem czy typem samej tarczy.

Na Apple Watch przy włączonym czytniku ekranu VoiceOver, ekran Widgetów wywołujemy z poziomu tarczy zegarka, dwoma palcami przeciągając w górę od dolnej krawędzi ekranu.

Edytowanie Widgetów

Domyślnie na ekranie Widgetów zawsze znajduje się informacja o bieżącej dacie, godzinie, oraz przycisk umożliwiający otwarcie widoku wszystkich aplikacji. Pozostałe widgety możemy swobodnie dodawać, usuwać, lub przesuwać na ekranie. Jedyne ograniczenie to ich ilość, która nie może przekroczyć liczby 10.

Aby przy włączonym czytniku ekranu VoiceOver wywołać tryb edycji należy na dowolnym widgecie:

  • trzykrotnie stuknąć jednym palcem,
  • albo tylko dwukrotnie, za to po drugim stuknięciu nie odrywać palca od ekranu.

W obu przypadkach usłyszymy charakterystyczny dźwięk, a VoiceOver zaanonsuje nam, że edycja została rozpoczęta.

Ekran edycji widgetów

Na ekranie edycji pojawią się dwa nowe przyciski, anonsowane przez VoiceOver jako Gotowe i Dodaj widget. Dodatkowo na każdym z obecnych na ekranie widgetów zacznie być dostępna opcja Czynności, a wśród dostępnych akcji znajdziemy takie pozycje jak: Przypnij, Usuń widget, Zakończ edycję oraz Aktywuj.

Opcja Przypnij, dokładnie tak samo jak ma to miejsce m.in. w aplikacji Wiadomości, umożliwia nam umieszczenie oznaczonego w ten sposób widgetu u góry ekranu.

Po stuknięciu w przycisk Dodaj Widget, na ekranie pojawią się aplikacje, które możemy wyświetlać w formie widgetów. Na początku listy znajduje się sekcja Polecane a pod nią sekcja Wszystkie aplikacje. Co ciekawe, wśród propozycji znajdziemy także pozycję Skróty, po rozwinięciu której będziemy mogli do ekranu widgetów dodać najprzeróżniejsze akcje.

Widok listy dostępnych widgetów

Na ekranie edycji widgetów, każdym z nich możemy zarządzać osobno. Wyjątek stanowi tzw. Grupa Widgetów, w której zgromadzić możemy do trzech aplikacji. Różnica polega na tym, że dzięki takiemu zgrupowaniu u góry ekranu od razu możemy przypiąć do trzech aplikacji. Piszę do trzech, ponieważ grupa równie dobrze może składać się z dwóch lub jednego widgetu. Poszczególne widgety w grupie edytujemy za pomocą Czynności.

Podsumowanie

Ja sam generalnie nie przepadam za widgetami. Jednak zdumiewająco często prezentują one właśnie tę informacje, na których akurat mi zależy. Przykładem niechaj będą widget pogody w systemie iPadOS  czy baterii w iOS. Z kolei na zegarku widgety stanowią dla mnie doskonałe źródło skrótów do aplikacji, które potrzebuje szybko uruchomić. Mam tu na myśli Transport Publiczny, Notes, Dyktafon czy Telefon. Wcześniej tę funkcję pełnił Dock, lecz po zmianach w watchOS 10 wyświetla on jedynie ostatnio otwierane aplikacje.

Jednak bez względu na nasz sposób korzystania z Apple Watch cieszy mnie fakt, że z czytnikiem ekranu VoiceOver możemy swobodnie korzystać z nowej funkcji dostępnej w Apple Watch. A Wy jak korzystacie z widgetów?

Jeden komentarz na temat “Widgety w Apple Watch

  1. Zaczołem z nich korzystać praktycznie zaraz po instalacji. Dzięki temu mogę sobie szybko podejrzeć najbliższe wydarzenia w kalendarzu, przypomnienia i pogodę. Polecam je sobie z konfigurować, bo naprawdę przyspieszają prace☺️ Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona