macOS i Wieża Babel w internetach, czyli jak sprawić, aby VoiceOver zawsze czytał tekst po polsku

Kolejny wpis do Mojej Szuflady zawdzięczamy Wiesławowi, który po zakupie swojego pierwszego Macbooka zaczął borykać się z problemem automatycznego przełączania się głosu VoiceOver w przeglądarkach internetowych. Wiesław pyta, a ja odpowiadam. Mam nadzieję, że również inni narzekający na to zjawisko skorzystają z podpowiedzi.

Zacznę jednak od słowa wyjaśnienia, skąd w ogóle bierze się ten problem. Opisane przez Wiesława samo działanie programu VoiceOver, który automatycznie przełącza głos syntezy mowy na inny, jest zupełnie prawidłowym zachowaniem. Funkcja ta nazywa się Automatycznie wybierz na podstawie języka, i jest domyślnie włączona w VO. W tym wypadku chodzi o automatyczne dopasowanie głosu syntezy mowy, do języka strony internetowej lub dokumentu elektronicznego, jaki został zadeklarowany w ich właściwościach. I tu dochodzimy do sedna problemu. Bo w tym przypadku problemem nie jest brak deklaracji języka, ale jej niezgodność z językiem zawartości witryny lub dokumentu. Najczęściej możemy to zaobserwować, gdy twórca strony internetowej z treścią w języku polskim, zadeklaruje angielski język zawartości. Wtedy różne programy odczytu ekranu, w tym również VoiceOver, próbują użytkownikowi odczytać tekst napisany w języku polskim, ale angielską syntezą mowy. Jak łatwo się domyślić, nie jest to ani miłe, ani szczególnie pomocne. Jest to typowy błąd dostępności cyfrowej, określany nawet osobnym Kryterium Sukcesu międzynarodowego standardu WCAG.

Na szczęście użytkownicy programów odczytu ekranu mogą wyłączyć tę funkcję i ręcznie wymusić wykorzystanie konkretnej syntezy mowy. A w przypadku VoiceOver odbywa się to w następujący sposób.

Wyłączanie automatycznej zmiany syntezy mowy w VoiceOver

  • Naciśnij skrót klawiszowy VO+Command+Shift, i strzałkami lewo / prawo ustaw się na pozycji Głos.
  • Przytrzymując powyższy skrót, strzałkami góra / dół wybierz głos syntezatora mowy z którego korzystasz na codzień.
  • Wystarczy puścić klawisze, aby zmiana została zapisana.

Od tej pory VoiceOver będzie używał tylko i wyłącznie wskazanego głosu.

A jeśli mielibyście jakieś podobne pytania, lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach, albo bezpośrednio na mojego maila.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

5 komentarzy na temat “macOS i Wieża Babel w internetach, czyli jak sprawić, aby VoiceOver zawsze czytał tekst po polsku

  1. Super, bardzo Ci za ten wpis dziękuję, też miałam z tym problem.
    Pozdrawiam

  2. Julio, trzymam kciuki. Choć jestem dziwnie spokojny, że będziesz więcej niż zadowolona.

  3. Mam nadzieję, że się odnajdę, jeśli MacBook trafi w moje ręce. 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona