Od gali wręczenia nagrody minął ponad tydzień. Tymczasem nadal trudno mi uwierzyć nie tylko w to, że się odbyła, ale przede wszystkim w to, że byłem jej głównym bohaterem. A ponieważ nagrodę tę otrzymałem także dzięki Wam, to jestem Wam winien krótką relację i podziękowania.
16 maja 2025 r. na Uniwersytecie Jagielońskim, w ramach obchodów światowego dnia świadomości dostępności, odbyła się trzecia edycja konferencji pt. „Dostępność naszą wartością”. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było rozwojowi sztucznej inteligencji w służbie osobom z różnorodnymi potrzebami w nauce i pracy.
Uczestników z uczelni, organizacji pozarządowych, firm oraz instytucji publicznych i społecznych witał i późniejszą dyskusje moderował Dyrektor Centrum Dostępności UJ – Ireneusz Białek. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Rady Dostępności Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym m.in. JM Rektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak, Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, prof. Jarosław Górniak oraz koordynator ds. dostępności w UJ dr hab. Hubert Kaszyński.
Na początku konferencji, po wystąpieniach władz uczelni, wręczona została nagroda imienia Willy’ego Aastrup’a, przyznawana osobom mającym znaczny wkład w poszerzanie wiedzy o dostępności. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, w roku 2025 to ja miałem przyjemność zostać jej laureatem.
Otrzymałem medal pamiątkowy z wizerunkiem Willy’ego Aastrup’a, list gratulacyjny oraz dyplom, w którym napisano m.in.:
Uznając zaangażowanie w działania na rzecz dostępności życia społecznego, krzewienie wiedzy na temat technologii wspierających oraz innowacji technologicznych dla osób niewidomych i słabowidzących, a tym samym realizację postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, nagrodę Willy Aastrup Accessibility Award w roku 2025 otrzymuje Pan Piotr Witek.
Partnerem nagrody Willy Aastrup Accessibility Award jest firma Google, więc przy okazji miałem przyjemność poznać panią Magdalenę Kotlarczyk, dyrektor Google Polska. Dodatkowo nagrodę swym patronatem honorowym objął Konsul Królestwa Danii, Finlandii i Islandii w Krakowie.
Po wręczeniu nagrody miałem możliwość podziękować wszystkim osobom, dzięki którym znalazłem się w tym właśnie miejscu. A ponieważ najwięcej moich działań związanych z popularyzacją wiedzy na temat technologii wspierających oraz innowacji technologicznych miało miejsce na stronach Mojej Szuflady, to także Wam jestem winien podziękowania.
To Waszej ciekawości, dociekliwości i pytaniom zawdzięczam stały dopływ inspiracji i motywacji do dalszych działań. Jesteście niewyczerpanym źródłem pomysłów. To dzięki Wam mogłem przez całe 20 lat pisać o nowościach dostępnościowych, nagrywać filmiki prezentujące nowe funkcje i podpowiadać, jak radzić sobie z napotykanymi problemami. Mam nadzieję, że jeszcze przez conajmniej 20 kolejnych lat będę mógł się tym zajmować i wprowadzać następne pokolenia osób z wadami wzroku w świat dostępności i technologii asystujących.
Pięknie Wam dziękuję, że jesteście tu ze mną.
P.S. Wszystkie zdjęcia są autorstwa p. Anny Wojnar, – Uniwersytet Jagielloński.
Szczere gratulacje za nagrodę. Wierzę, że nie siądziesz na laurach ale dalej będziesz uświadamiał społeczeństwo o dostępności z pożytkiem dla siebie i dla nas niepełnosprawnych. Życzę kolejnych dwóch 20 lat publikacji na szufladzie 🙂
Dzięki Krzychu! 🙂
Gratuluję Piotrze, uważam, że Twoje zaangażowanie i zdolność do krzewienia technologii wspierających osoby niewidome w pełni predysponuje Ciebie do odbierania takich nagród, tak trzymaj…
Bardzo dziękuję za miłe słowa. 🙂
Ogromne gratulację, w pełni zasłużona nagroda 🙂 Sam swoje pierwsze kroki w systemie iOS i macOS wiele lat temu robiłem z Twoimi materiałami a teraz chętnie czytam wszelkie publikowane przez Ciebie nowości 🙂
Dzięki Piotrze. 🙂
Szczerze gratuluję.
Bardzo dziękuję.
Chyba emoji słabo sparsowały się, więc jeszcze raz. Gratuluję i dziękuję bardzo za materiały.
Dzięki Michale. 🙂
Ogromne gratulacje. Twoja Szuflada nie raz mi pomogła, więc nagroda w pełni zasłużona.
Ślicznie dziękuję. 🙂