Włączanie opcji ułatwień dostępu w systemach iOS, macOS, tvOS oraz watchOS

Wiele osób sięgając po raz pierwszy po urządzenie elektroniczne firmy Apple zadaje sobie pytanie: Jak włączyć tego gadacza? Czy może nieco szerzej: Jak włączyć te opcje ułatwień dostępu? Na te pytania postanowiłem odpowiedzieć w styczniowym numerze Mój Mac Magazyn. I choć w tekście odwołuję się bezpośrednio do świąt Bożego Narodzenia, to i przecież na Zajączka ktoś z Was mógł otrzymać jakiś nadgryziony prezent.

Dostępność – Szybki start

Ho, ho, ho… Święta, Święta i po Świętach. Przy odrobinie szczęścia, znaczy gdy w minionym roku byliście grzeczni, to pod choinką mogliście znaleźć jakiś elektroniczny gadżet z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Byliście? Nie? A może to Wy ubrani w nieco przydużą, czerwoną czapę zakradaliście się aby komuś ukradkiem podrzucić zaprojektowany przez Jonathana Ivea wymarzony prezent?

Niezależnie od okoliczności może się okazać, że osobą piszącą listy do Świętego Mikołaja a jednocześnie nowym właścicielem sprzętu Apple stał się ktoś o nietypowych, specjalnych potrzebach. Osoba z problemami manualnymi, senior, niewidomy, słabo widzący czy niedosłyszący użytkownik. Warto im podpowiedzieć lub nawet pomóc odpowiednio skonfigurować komputer czy urządzenie mobilne. Niechaj oni także cieszą się pełnią możliwości nowego sprzętu.

Użytkownicy o specjalnych potrzebach, aby móc wygodnie i efektywnie korzystać z nowego urządzenia elektronicznego od Apple, powinni włączyć sobie odpowiednie dla ich potrzeb opcje ułatwień dostępu. Każdą z nich dokładnie opisywaliśmy w artykule „Apple dla wszystkich”, opublikowanym w kwietniowym numerze Mój Mac Magazyn – Apple bez barier.

W przypadku większości urządzeń Apple, niebędących komputerami, opcje ułatwień dostępu zawsze odnajdziemy w Ustawieniach, zakładce Ogólne, pod nazwą Dostępność. Dotyczy to wszystkich modeli iPhone, iPad, iPod Touch, Apple Watch oraz Apple TV. W przypadku komputerów działających pod kontrolą systemu macOS, zakładkę Dostępność odnajdziemy w Preferencjach Systemowych. Wyjątek stanowi włączanie opcji ułatwień dostępu w odtwarzaczu iPod Shuffle. W jego przypadku odpowiednią zakładkę zlokalizujemy w ustawieniach iPod’a z poziomu aplikacji iTunes.

Osoby mające problemy ze wzrokiem, nawet całkowicie niewidome, również mogą samodzielnie włączyć VoiceOver, czyli systemowy program odczytu ekranu. Zgodnie z tym co zostało napisane powyżej, dokonujemy tego z poziomu Ustawień, ale zgodnie z ideą uniwersalnego projektowania, można go również włączyć poprzez trzykrotne naciśnięcie przycisku Początek (iPhone/iPad/iPod Touch), koronki (Apple Watch), Menu (pilot Apple TV), skrótu klawiszowego Command+F5 w komputerach Apple posiadających klawisze funkcyjne lub poprzez przytrzymanie Command i trzykrotne naciśnięcie przycisku Touch ID zlokalizowanego po prawej stronie TouchBar, w modelach Macbooków wyposażonych w dotykową listwę funkcyjną.

Nie zapominajcie o Siri, Sterowaniu Głosowym i dyktowaniu. Zarówno na iOS jak i macOS funkcja dyktowania domyślnie jest wyłączona. W przypadku macOS, oprócz włączenia w Preferencjach Systemowych samego dyktowania, należy jeszcze nieodpłatnie pobrać polski pakiet językowy. Z kolei w przypadku systemu iOS musimy zdecydować się, czy dla osoby o specjalnych potrzebach bardziej pomocna będzie Siri czy wystarczy jej Sterowanie Głosowe. Prywatny asystent jest w stanie zrobić naprawdę mnóstwo rzeczy, i to nawet bez dotykania telefonu czy komputera. Jedyne ograniczenie stanowi tu zakres znajomości przez użytkownika jednego z dwudziestu dwóch języków obsługiwanych przez Siri. Z kolei Sterowanie Głosowe pomoże nam wygodnie i błyskawicznie nawiązać połączenie czy też sterować odtwarzaną muzyką.

Może gdzieś w okuł Was, w rodzinie, wśród przyjaciół lub znajomych z pracy pojawili się właśnie nowi użytkownicy sprzętu zaprojektowanego w Cupertino, niezdający sobie sprawy z możliwości oferowanych przez opcje ułatwień dostępu. Udogodnień sprawiających, że osoby o specjalnych potrzebach mogą korzystać z tych urządzeń niemal w takim samym zakresie jak osoby w pełni sprawne. Dodatkowe wsparcie, za które nie muszą oni dodatkowo płacić. Wystarczy jak im podpowiecie gdzie mają go szukać, a oni będą mogli zacząć się cieszyć pełnią możliwości oferowanych przez ich nowe urządzenia firmy Apple.