Własne gesty dla #VoiceOver w #MacOSX

Jedną z rzeczy, które najbardziej irytują mnie w komputerach od Apple jest brak prawego klawisza Control. Samo w sobie nie byłoby to tak denerwujące, gdyby nie fakt, że jego brak w ogóle nie powstrzymał projektantów systemu do nagminnego wykorzystywania Control jako podstawy dla większości skrótów VoiceOver. Na szczęście twój MacBook lub Magic Trackpad posiadają gładzik, który możemy wykorzystać do rozwiązania tego problemu.

Od niedawna w systemie Mac OS X pojawiła się możliwość zastąpienia w skrótach VoiceOver dwóch tzw. klawiszy VO (Control+Option) jednym klawiszem Capslock. Sprawdza się to np. przy używaniu Szybkiej Nawigacji lub skrótów w rodzaju wywołania menu kontekstowego (VO+Shift+m). Nadal jednak pozostało wiele karkołomnych skrótów, do wykonania których trzeba albo mieć nadgarstki z gumy, albo być Harrym Houdinim. Na szczęście jest jeszcze trzecie rozwiązanie, czyli wspomniany gładzik.

VoiceOver umożliwia nam przypisanie do każdego skrótu klawiszowego, jakiegoś nowego, własnoręcznie stworzonego gestu na gładziku. W poniższym przykładzie stworzymy sobie nowy gest, za pomocą którego wywoływać będziemy menu wyboru czynności. Klasyczny skrót dla tej funkcji wymaga naciśnięcia klawiszy VO+v. Zwracam tylko uwagę,, że wszystkie klawisze w tym układzie znajdują się po lewej stronie klawiatury.

Tworzenie nowego gestu dla VoiceOver

  1. Uruchamiamy Narzędzie VoiceOver skrótem FN+VO+F8.
  2. Przy wyłączonej szybkiej nawigacji strzałką w dół schodzimy na pozycję Polecenia, a następnie raz naciskamy tabulator aby rozwinąć zawartość zakładki.
  3. Teraz strzałkami w lewo/prawo ustawiamy się na pozycji Gładzik i aktywujemy ją poprzez naciśnięcie VO+spacja lub podwójne stuknięcie jednym palcem na naszym gładziku.
  4. Klawiszem tabulatora przesuwamy się do pozycji Przypisz Polecenia i aktywujemy ją np. poprzez naciśnięcie spacji.
    W ten sposób uruchamiamy kreator wyboru nowego gestu.
  5. W pierwszym kroku, strzałkami góra/dół i zatwierdzając enterem wybieramy klawisz modyfikujący. Możemy ten parametr pozostawić nieustawiony, tzn. Brak klawisza modyfikującego.
    Jeśli wybierzemy jakiś klawisz modyfikujący, to nasz gest wywoła konkretną funkcję tylko wtedy gdy w trakcie jego wykonywania będziemy trzymać naciśnięty klawisz modyfikujący. W naszym przykładzie wybieram klawisz Command.
  6. Teraz naciskamy tabulator i przenosimy się na listę dostępnych gestów. Po liście poruszamy się strzałkami góra/dół.
  7. Gdy już zdecydujemy się na jakiś interesujący nas gest, np. przesunięcie dwoma palcami w lewo, naciskamy na nim spację.
    W tym momencie rozwija nam się całe menu funkcji VoiceOver. Poruszamy się po nim strzałkami. W lewo/prawo zwijając i rozwijając podmenu oraz górę i dół wybierając poszczególne pozycje.
    Uwaga! Zwracam waszą uwagę na fakt, że w tym miejscu możemy również przypisać sobie gest do uruchomienia jakiegoś programu, AppleScript czy po prostu do otwarcia często używanego pliku.
  8. W naszym przykładzie strzałkami góra/dół ustawiamy się na pozycji Ogólne, rozwijamy ją strzałką w prawo i strzałką w dół odnajdujemy pozycję Otwórz Wybór Czynności. Gdy się na niej ustawimy, naciskamy enter.
  9. Całość operacji kończymy naciskając klawisz ESC a następnie Command+Q aby zamknąć Narzędzie VoiceOver.

Nowy gest powinien już działać. Możemy to sprawdzić naciskając Command i przeciągając dwoma palcami w lewo. VoiceOver powinien otworzyć nam menu wyboru czynności.

W ten sposób możemy sobie stworzyć dokładnie 161 nowych, dodatkowych gestów, które usprawnią naszą pracę w środowisku Mac OS X i przyniosą wytchnienie naszym nadgarstkom. 🙂