Własne gesty VoiceOver 🤏🏻 zastępujące przycisk Początek / TouchID

Wiele osób przesiadających się z iPhone i iPada z ekranowym lub bocznym klawiszem Początek, skarży się na gesty VoiceOver symulujące pojedyncze i podwójne naciśnięcie tego klawisza. Mam tu na myśli gest przeciągnięcia jednym palcem w górę od dolnej krawędzi ekranu. Mówią że to niewygodne, nieergonomiczne, i że wcześniej było lepiej. 😉 I choć nie mogę przywrócić im przycisku z funkcją Touch ID, to mogę chociaż użytkownikom VoiceOver zaproponować zaprogramowanie innych, wygodniejszych gestów.

Zrzut ekranu z ustawień VoiceOver - Wybór gestów przeciągnięcia dwoma palcami

Tworzenie nowych gestów

Aby stworzyć dodatkowe gesty VoiceOver, obsługujące funkcje klawisza Początek / Touch ID należy:

  • wejść w Ustawienia, Dostępność, VoiceOver, Polecenia, i aktywować opcję Gesty (dotyk).
  • Przejść do sekcji PRZESUŃ: DWA PALCE, i wybrać pozycję Przesunięcie w lewo dwoma palcami.
  • Teraz dla wygody na Pokrętle możemy ustawić nawigację po nagłówkach, i w ten sposób szybko przeskoczyć do sekcji Systemowe.
  • Z pośród dostępnych tam opcji aktywować pozycję Początek. W ten sposób ustawiony został pierwszy gest.
  • W kolejnym kroku należy wybrać Przesunięcie w prawo dwoma palcami, a w sekcji Systemowe aktywować opcję Pasek zmiany aplikacji.

Od tej pory gestem przeciągnięcia dwoma palcami w lewo będziemy przechodzić na ekran główny iPhone lub iPada, a przeciągnięciem dwoma palcami w prawo będziemy wywoływać ekran przełączania aplikacji.

Oczywiście powyższe gesty są przykładowe. Wskazałem akurat te, ponieważ sam ich używam, zarówno w iPhone, jak i na iPadzie. Jeśli dla Was inne gesty będą wygodniejsze, eksperymentujcie i personalizujcie sobie iUrządzenie, tak aby obsługiwało się je Wam jak najwygodniej.

UWAGA!!! Domyślne gesty nie ulegają zmianie. Możecie używać ich zamiennie.

3 komentarzy na temat “Własne gesty VoiceOver 🤏🏻 zastępujące przycisk Początek / TouchID

  1. Dzień dobry .Dziś to znaczy 4.05na ekran mojego telefonu ipfonea 8 zsuneła się zasłona i zrobiłsię ciemny ekran . Lektor jest włączony a ekran czarny .Pierwszy raz mam taki problem Pana jako specialistę proszę o pomoc

    Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona