Wybieranie numeru telefonu na Apple Watch

O tym, że z Apple Watch, oczywiście za pośrednictwem sparowanego iPhone, można wykonywać połączenia telefoniczne i FaceTime wszyscy doskonale wiedzą. Jednak niewiele osób nieposiadających smart watcha od Apple zdaje sobie sprawę, że z samego nadgarstka można zadzwonić jedynie do osób które zapisane mamy w naszych kontaktach, lub których numer telefonu wyświetla się na liście naszych ostatnich połączeń. Z poziomu samego zegarka, co nieustannie budzi moje zdumienie, nie jesteśmy w stanie wybrać dowolnego numeru telefonu po prostu wprowadzając kolejne cyfry z poziomu wirtualnej klawiatury numerycznej.
Zrzut ekranu Apple Watch - Klawiatura numeryczna Phone Dialer z wybranym numerem 997

Od pierwszej wersji Apple Watch i pierwszych odsłon systemu watchOS z ogromną ciekawością przyglądałem się aplikacji Telefon. Już od czasu oglądanych przeze mnie wczesnych filmów science Fiction, w których występował jakikolwiek nadgarstkowy terminal umożliwiający nawiązywanie łączności głosowych, rozbudzał on moją wyobraźnię. Dlatego zupełnie nie potrafiłem i nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego w tak zaawansowanym technologicznie produkcie, a obecnie już w jego trzeciej wersji systemu operacyjnego nadal nie pojawiła się natywna możliwość wybierania numeru telefonu przy wykorzystaniu zwykłych przycisków ekranowych. Na szczęście nie tylko mnie to przeszkadzało i dzięki temu możemy teraz w AppStore odnaleźć aplikację autorstwa Suneet Tipirneni o nazwie Phone Dialer.

„Telefoniczny wybieracz” po zainstalowaniu pojawia nam się na ekranie Apple Watch jako ikona o nazwie Dial. Program jest bardzo prosty i poza klawiaturą numeryczną, przyciskiem gwiazdki oraz przyciskiem umożliwiającym kasowanie błędnie wprowadzonych znaków, posiada tylko przycisk do nawiązywania połączenia telefonicznego. Na uwagę zasługują jedynie etykietki dwóch przycisków. Ten od kasowania błędnie wprowadzonego znaku oznaczony został symbolem „< ” i oznajmiany jest przez VoiceOver jako „Mniejsze niż”, a przycisk do nawiązywania połączenia odczytywany jest jako „iOS Beta7 Phone Call”.

Osobiście uważam, że Phone Dialer naprawia duże niedopatrzenie programistów z Cupertino. Dzięki tej aplikacji Apple Watch staje się jeszcze bardziej funkcjonalnym narzędziem. Jeśli uważasz podobnie, to aplikację Phone Dialer możesz kupić klikając w poniższy odnośnik. Ja ze swej strony polecam, bo według mnie ten dostępny program jest wart swej niewielkiej ceny.

Kup Phone Dialer for Apple Watch w AppStore