YouTube i czytanie napisów przez programy odczytu ekranu

Dzięki informacji od Pawła Masarczyka, widzianej wczoraj na FB, a dziś na liście Typhlos, dowiedzieliśmy się o możliwości odczytywania napisów w serwisie YouTube przez nasze programy odczytu ekranu.

Aby mieć możliwość odczytania napisów dodawanych do filmów w serwisie YouTube, musimy ustawić sobie w przeglądarce, jako domyślny, nowy odtwarzacz HTML5 oferowany przez ten serwis. W tym celu wchodzimy na stronę:
www.youtube.com/html5, a następnie klikamy w przycisk: Chcę używać odtwarzacza HTML5. I tyle ustawień.

Teraz wystarczy znaleźć jakiś materiał video, wyposażony w napisy. Przykładowy macie pod poniższym linkiem:
Co to jest miłość?

Gdy materiał zacznie się odtwarzać, odnajdujecie przycisk zaetykietowany jako Napisy, i aktywujecie go przyciskiem Enter. Od tego momentu, wasz program odczytu ekranu, powinien czytać Wam, regularnie pojawiające się napisy.

Dlaczego powinien? A no bo nie zawsze to robi. Czasem dziwnie się krztusi, czasem w ogóle nie chce rozpocząć czytania. Według mnie, najlepiej jako lektor sprawdza się NVDA. Jaws i VoiceOver mają z tym większe problemy.

Inną kwestię stanowi fakt, iż w ten sposób przeczytać możemy jedynie tzw. napisy zamknięte. Napisy otwarte, które są nałożone na obraz, pozostaną dla nas niedostępne. W takiej sytuacji, nawet jeśli materiał video opisany jest w nazwie jako „z napisami”, przycisk Napisy w ogóle się nie pojawi.

Testujcie i dajcie znać czy u Was to działa bez problemu.