Zapisywanie i otwieranie dokumentów na macOS – Twój pierwszy kęs

Poniższa porada powstała na wyraźne i kilkukrotne życzenie. Michale, przepraszam że tyle to trwało, ale nie chcąc pisać tego z głowy, musiałem poświęcić chwilę na sprawdzenie wszystkich nazw i okoliczności. Mam nadzieję, że „będzie Pan zadowolony….”. 😉

Edytor tekstu

Dla naszej poglądowej lekcji, najwygodniej będzie użyć natywnego edytora tekstu macOS, czyli TextEdit. Tak jak inne systemowe aplikacje, Odnajdziemy go w katalogu Programy. Oczywiście wszystkie przytoczone poniżej metody są standardowe, więc działają dokładnie tak samo w TextEdit, Pages czy innym iTextExpress. Sięgamy po ten edytor tylko dlatego, że jest mały i poręczny.

Zwykle po otwarciu TextEdit, automatycznie otwarta zostaje również ostatnia lokalizacja z której otwieraliśmy jakiś plik. W tym momencie jednak zamykamy ten kreator klawiszem ESC. Normalnie ten kreator umożliwia nam wybranie m.in. opcji Nowy Dokument, który domyślnie będzie zapisywany w ostatnio wybranym katalogu. My jednak chcemy zobaczyć jak dla naszego pliku samodzielnie, od początku do końca, wybrać dowolną lokalizację.

Zapisywanie pliku w wybranej lokalizacji

Naciskamy Command+n aby otworzyć nowy dokument. VoiceOver zaanonsuje nam otwarcie pliku „bez nazwy”. W tym momencie możemy jako treść wpisać sobie dowolny tekst, który będzie identyfikował nam ten konkretny dokument.

I teraz aby zapisać nowy plik w wybranej lokalizacji należy:

  • Nacisnąć Command+s. Otwarty zostanie kreator zapisywania pliku.
  • Fokus VoiceOver domyślnie znajdować się będzie w polu edycyjnym nazwy, więc wystarczy wpisać z klawiatury lub podyktować nową nazwę dla pliku.
  • Teraz najwygodniej przytrzymując klawisz Shift, kilka razy nacisnąć klawisz tabulatora. Po kolei będziemy mijać przyciski Zapisz, Anuluj, Nowy Katalog, Format pliku, aż dojdziemy do miejsca oznajmianego przez VoiceOver jako lista.
  • Na tej liście poruszamy się z wykorzystaniem klawiszy strzałek. Kursory góra/dół przenoszą nas po katalogach i plikach, a kursory w lewo/prawo rozwijają i zwijają strukturę drzewka. Naciśnięcie klawisza Return na wybranym katalogu sprawia, że plik zostanie zapisany właśnie w tej lokalizacji.

Oczywiście zatrzymując się na przycisku Format pliku i naciskając spację, możemy zgodnie z samą nazwą przycisku, wybrać rodzaj formatu naszego pliku.

Zapisywanie bieżącego dokumentu

Ta operacja niczym nas nie zaskoczy. Jeśli plik mamy już zapisany w jakiejś lokalizacji, wystarczy w oknie otwartego dokumentu nacisnąć Command+s, aby nasz dokument i dotychczas wprowadzony tekst zostały bezpiecznie zapisane.

Tworzenie kopi bieżącego dokumentu

Gdy w bieżącym dokumencie naciśniemy klawisze Command+Shift+s, otwarte zostanie okno dialogowe umożliwiające wpisanie nowej nazwy dla kopi bieżącego dokumentu. Domyślną wpisaną nazwą jest zawsze dotychczasowa_nazwa-kopia. Jednak gdy wpiszemy lub podyktujemy nową nazwę i naciśniemy klawisz Return, nie oznacza to wcale, że nowa kopia została zapisana. Ona dopiero została przez Was stworzona jako nowy dokument obok tego oryginalnego. Teraz musicie ją dopiero zapisać. Po naciśnięciu Command+s pojawi się kreator zapisywania pliku, który zaproponuje Wam zapisanie dokumentu w tej samej lokalizacji co oryginał. Oczywiście zawsze możecie zmienić lokalizację zapisu w opisany powyżej sposób.

Uwaga!!!

Niestety, czasem może nam się włączyć tzw. uproszczony widok okna zapisu. Oznacza to, że na liście dostępnych lokalizacji do zapisania znajdziemy tylko kilka tych domyślnych i parę naszych ostatnich lokalizacji. Z resztą sam VoiceOver nie oznajmia nam wtedy listy, tylko pozycję nazywaną „Miejsce” lub „Where” w anglojęzycznych edytorach. Na szczęście nie jest to niczym strasznym. Wystarczy wtedy przejść na pozycję „Odsłonięcie” (ang. Disclosure) i aktywować ją poprzez podwójne stuknięcie jednym palcem w gładzik lub naciśnięcie VO+spacja. W ten sposób rozwiniemy rozszerzony widok zapisu. Analogicznie w ten sam sposób wracamy do uproszczonego widoku.

Otwieranie dokumentów

Oczywiście otwarcie dokumentu z poziomu Findera odbywa się standardowo, poprzez użycie skrótu Command+o. Gdybyśmy używali innych eksploratorów plików w rodzaju Commander One Pro, wystarczające może okazać się naciśnięcie klawisza Return. To już jednak zależy od poszczególnych aplikacji z jakich korzystamy.

Jak jednak otworzyć plik z poziomu samego edytora? Przypomina to nieco opisywane wyżej zapisywanie plików.

  • Będąc w edytorze tekstu naciskamy klawisze Command+o. Skrót ten wywoła na naszym ekranie kreatora otwierania plików.
  • Teraz tabulatorem przechodzimy do pola oznajmianego przez VoiceOver jako „Widok listy”. Wyświetlane jest w nim drzewko plików i katalogów po którym poruszamy się dokładnie tak jak w obrębie Findera, wykorzystując skróty Command+strzałka w dół aby wejść do katalogu oraz Command+strzałkę w górę aby go opuścić.
  • Po ustawieniu się fokusem VoiceOver na interesującym nas pliku, wystarczy nacisnąć klawisz Return aby otworzyć go w naszym edytorze.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.