Zmiana trybu działania klawiszy funkcyjnych w systemie macOS

Po ostatnich wpisach dotyczących skrótów klawiaturowych, zarówno systemowych, jak i przypisywanych do styli w Pages, otrzymałem od Was kilka pytań dotyczących wyłączania domyślnego ustawienia działania klawiszy funkcyjnych F1-F12. Dlaczego u mnie jest inaczej, i jak to przestawić. Zatem zbiorczo odpowiadam poniżej.

Dlaczego u mnie jest inaczej? To chyba tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Osobiście wolę gdy pod klawiszami funkcyjnymi znajdują się rzeczywiste funkcje systemowe, a nie tak rzadko wykorzystywane przeze mnie opcje jak regulacja jasności klawiatury czy monitora. Największą różnicę zauważyć można przy korzystaniu z eksploratorów plików w rodzaju Commander One czy Crax Commander, gdzie wiele akcji opiera się na klawiszach funkcyjnych. Oczywiście dotyczy to także współpracy z VoiceOver, gdy do wywołania opcji w rodzaju wyświetlenia listy otwartych okien czy opisania uruchomionych aplikacji dodatkowo nie muszę używać klawisza FN. Mówiąc inaczej – w preferowanym przeze mnie układzie skróty klawiszowe są prostsze. Ale jak wspomniałem powyżej, to tylko kwestia indywidualnych preferencji.

Gdybyście jednak sami chcieli się przekonać czy Wam taki układ klawiszy funkcyjnych odpowiada, to już podpowiadam jak go przestawić.

Przełączanie działania klawiszy funkcyjnych

  • Uruchom Preferencje Systemowe i kliknij w przycisk Klawiatura.
  • Domyślnie zaznaczona powinna być pierwsza zakładka Klawiatura. Jeśli nie jest, to ją zaznacz.
  • Wśród wyświetlonych opcji, zaznacz pole wyboru o nazwie – Używaj klawiszy F1, F2 itd. jako standardowych klawiszy funkcyjnych.

Od tej pory klawisze funkcyjne będą działać standardowo, czyli tak jak na większości komputerów na świecie. Gdyby jednak okazało się, że bardziej odpowiada Wam działanie tych klawiszy zaproponowane przez Apple, wystarczy odznaczyć to samo pole wyboru, aby powrócić do wcześniejszych ustawień.

UWAGA! W zmienionym układzie klawiszy funkcyjnych, dotychczasowe funkcje wywołujemy z przytrzymaniem klawisza FN. Przykładowo aby zwiększyć głośność komputera, należy nacisnąć klawisze FN+F12.