znikające kontrolki połączenia FaceTime na macOS

Wiem, wiem, trochę czasu minęło. Najpierw pytał mnie o to Michał, potem Adrian, a w końcu rozwiązanie podpowiedział mi Mikołaj. Tak więc aby ta odpowiedź nie przepadła gdzieś w odmętach mojej coraz krótszej pamięci, poniżej opisuję jak z VoiceOver odnaleźć znikające kontrolki połączenia FaceTime.

Generalnie, jak to bywa u Apple, sam problem jest dość banalny, a jego rozwiązanie wręcz trywialne. Mówiąc w skrócie, po nawiązaniu lub odebraniu połączenia FaceTime na komputerze Apple, na ekranie widoczne są wszelkie przyciski do obsługi tegoż połączenia. Niestety, jeśli przełączymy się do innego okna, i po chwili wrócimy do FaceTime, VoiceOver jedynie oznajmi nam:

FaceTime okno Na FaceTime okno zawartość jest pusta

W efekcie nie jesteśmy w stanie za pomocą VoiceOver np. zakończyć połączenia, ponieważ nie mamy dostępu do odpowiednich przycisków.

Jak się okazuje, na szczęście tylko z pozoru. W błąd wprowadza nas komunikat VoiceOver, mówiący o oknie. Jak jednak zwrócił mi uwagę Mikołaj, połączenie FaceTime wyświetla się w widoku powiadomienia. A tyle już nam wiedzieć wystarczy, aby móc wyświetlić wszystkie kontrolki FaceTime.

Jeśli chcemy wrócić do widoku połączenia, w dowolnym miejscu systemu, w trakcie trwania połączenia i przy włączonym VoiceOver, po prostu naciskamy skrót VO+n, wywołując listę najnowszych powiadomień, i wybieramy z niej połączenie FaceTime. Otworzy nam się widok przycisków, za pomocą których już swobodnie możemy zarządzać połączeniem FaceTime. Proste, prawda? Wystarczy wiedzieć jak to zrobić… 😉