Ą, Ę – Czyli jak ulegamy przyzwyczajeniom

Kilka dni temu znajomy poprosił mnie o rzucenie okiem na jego tekst o wrażeniach z użytkowania Macbooka. Klasycznie, jak u wszystkich Windziarzy, pojawiła się kwestia wprowadzania polskich znaków. Ja nie miałem problemu z przestawianiem kciuka (widać jestem bliżej spokrewniony z małpą) ale aby tych, którzy obawiają się takiego układu klawiatury przekonać do Mac OS, poniżej instrukcja zamiany miejscami jedynie prawych Option i Command.

Dlaczego tylko prawych? W systemie możemy bardzo łatwo zamienić sobie miejscami Option i Command po obu stronach spacji. Niestety, korzystanie później ze skrótów VO jest strasznie niewygodne. Dlatego będziemy dziś zamieniać miejscami jedynie prawy Option i Command.

Abyśmy mogli tego dokonać, musimy pobrać i zainstalować sobie darmową aplikację KeyRemap. Program, jego najnowszą wersję, pobierzecie z poniższego adresu:

https://pqrs.org/macosx/keyremap4macbook

Po pobraniu otwieramy plik KeyRemap4MacBook-9.3.0.dmg. W jego wnętrzu znajduje się plik instalacyjny, który także otwieramy (command+o). Uruchomi nam się instalacja w czterech krokach. Klikamy Dalej, Dalej, Instaluj i Zamknij.

Teraz przechodzimy do aplikacji i uruchamiamy KeyRemap4Mac.
Po otwarciu okna aplikacji przechodzimy na listę opisaną jako Remapping i tam przy wyłączonej szybkiej nawigacji, strzałkami w górę lub dół, wybieramy klawisz, którego funkcję chcemy zmienić. Opcji mamy mnóstwo ale my skupimy się na klawiszu Option.

W ten sposób odnajdujemy pozycję:
change Option_r (Right Option) CheckBox
Poszczególne klawisze, jeśli o tej samej nazwie jest ich więcej na klawiaturze, oznaczone są literkami L (lewo) i R (prawo).

Spacją zaznaczamy naszą pozycję i w tej samej chwili usłyszymy jak VO oznajmia nam rozwinięcie się listy. Jeśli dobrze pamiętam to dodanych zostanie 38 kombinacji z których możemy wybierać jak ma się teraz zachowywać nasz modyfikowany klawisz.

Idąc dalej strzałką w dół dochodzimy do opcji, w tym przypadku:
change Option_r to Command_R
Zaznaczamy tę pozycję spacją i tabulatorem przechodzimy na przycisk Change Key. Po jego aktywowaniu nasz prawy Option zmieni się w prawy Command. Analogiczne działanie wykonujemy dla klawisza Command_R i potem Command_R to Option_R.

I w ten sposób, po naszym małym czary mary, możecie się cieszyć klawiszem modyfikującym diakrytyki, znajdującym się w tym samym miejscu co na klasycznej klawiaturze Windows.

Enjoy! 😉