Bezwzrokowa obsługa bankomatu

Przeskocz do instrukcji

Kochani, ten mały projekt przyszedł mi do głowy ponad 6 lat temu. Ba, od tamtej pory nawet udało mi się go wdrożyć na niewielką skalę. To były jednak zupełnie inne czasy. Część z was pewnie nawet nie miała wtedy jeszcze konta na FB, a sieci społecznościowe kojarzyły się nam głównie z Gadu-Gadu. Ale to właśnie w tych sieciach społecznościowych, ich zasięgu i dynamice upatruję obecnie szansy na dotarcie do Was i waszej społecznej wrażliwości.

Skąd się biorą pieniądze?

Przecież każde dziecko wie, że z bankomatu… 😉 Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak pieniądze z bankomatu wypłacają osoby niewidome? Oczywiście od czasu do czasu mignie nam gdzieś w TV informacja, że w Polsce działają udźwiękowione bankomaty, a stąd już niewielki krok do tego aby uznać, że dla niewidomego wypłata pieniędzy to bułka z masłem, bo wystarczy podejść i zagadać do automatu. Niestety, nic bardziej mylnego. Nadal jedynie nieliczne banki w Polsce posiadają udźwiękowione bankomaty, a i one stanowią tylko ułamek wszystkich automatów posiadanych przez te banki. Co zatem z klientami banków, które nie posiadają udźwiękowionych bankomatów? Co z tymi klientami, którzy najbliższy udźwiękowiony bankomat swojego banku mają w sąsiednim mieście lub powiecie?

Pamięć absolutna

Niestety, wiele osób z dysfunkcją wzroku, niemających dostępu do udźwiękowionych bankomatów, musi nauczyć się obsługi tych maszyn na pamięć. Ktoś im jednak musi wcześniej, krok po kroku, wytłumaczyć co mają robić aby byli w stanie samodzielnie wypłacić własne pieniądze.

Nawet jeśli jesteś osobą niewidomą i bez problemu obsługujesz swój bankomat, prędzej czy później spotkasz się z sytuacją, w której okaże się, że twój bankomat jest pusty lub zepsuty i musisz skorzystać z automatu innego banku. I co wtedy zrobisz? Oczywiście możesz kogoś poprosić o pomoc. Osobiście chciałbym jednak dostarczyć ci wybór w formie instrukcji bezwzrokowej obsługi bankomatów dostępnych w Mojej Szufladzie. Nawet jeśli posiadasz konto w banku dysponującym udźwiękowionymi bankomatami, zawsze możesz znaleźć się w miejscu gdzie takich automatów nie ma. Wtedy wystarczy zajrzeć na tę stronę i sprawdzić jak w mniej więcej siedmiu krokach dostać się do swoich pieniędzy.

Mój pomysł polegał na stworzeniu miejsca w którym znajdą się instrukcje bezwzrokowego wypłacania pieniędzy z bankomatów różnych sieci i różnych banków. Sam w ten sposób od lat wypłacam pieniądze z automatów ING i wiem jak ważna jest dla mnie niezależność w tym zakresie. Osobiście liczę na to, że ta mała strona ułatwi niektórym niewidomym osobom rozpoczęcie samodzielnego korzystania z bankomatów.

Gorący apel

Jeśli korzystacie z bankomatów nieujętych w poniższym spisie, zachęcam do umieszczenia w komentarzach lub podesłania na mój adres e-mail podobnych wskazówek a ja dołączę je do poniższej listy. W ten sposób możemy stworzyć prostą i wygodną bazę instrukcji bezwzrokowego korzystania z najpopularniejszych sieci bankomatów, będącą nieocenioną pomocą dla osób niewidomych.

Jeśli korzystacie z bankomatów już ujętych w poniższym spisie, zachęcam do zweryfikowania czy opublikowane instrukcje nie uległy przedawnieniu. Niestety banki od czasu do czasu zmieniają interfejsy swoich bankomatów. Takie informacje również będą nieocenione.

Oczywiście apeluję o daleko posuniętą ostrożność i rzetelność przy sporządzaniu takiej instrukcji. Pamiętajcie proszę, że tych wskazówek używać będą osoby nie mogące ich zweryfikować w inny sposób niż poprzez własne doświadczenia.

Jeśli jednak poniżej znalazła się już poprawna instrukcja bezwzrokowej obsługi bankomatu twojego banku, udostępnij proszę link do tej strony w używanych przez siebie mediach społecznościowych, po to aby ten apel dotarł do jak największej grupy wrażliwych społecznie internautów.

BTW – Jeśli interesuje cię czym są udźwiękowione bankomaty, zachęcam do lektury mojego archiwalnego artykułu pt. „Mówiące Bankomaty”. Tekst powstał ponad 5 lat temu, lecz od tego czasu niewiele się zmieniło. Wskazywany za wzór w tym artykule bank, nadal posiada najwięcej udźwiękowionych bankomatów w Polsce, lecz stanowią one obecnie jedynie ok. 1/7 wszystkich automatów tego banku.

Jak przygotować instrukcję?

Jestem absolutnie pewien, iż po jednorazowym przeczytaniu przykładowej instrukcji i następnej wizycie w bankomacie będziesz w stanie w 3 minuty przygotować doskonałą instrukcję. Gdyby jednak pojawić się miały jakieś wątpliwości, poniżej zamieszczam kilka podpowiedzi, które pomogą ci w prawidłowym przygotowaniu instrukcji bezwzrokowej obsługi bankomatu.

 1. Na początku zapoznaj się z jedną z poniższych instrukcji. Wybierz taką, która najlepiej odpowiada najczęściej wykonywanej przez ciebie operacji w bankomacie. W ten sposób zobaczysz jak najłatwiej opisać poszczególne etapy operacji, a sama lista posłuży ci za wzór do stworzenia własnej instrukcji.
 2. Zdecyduj się na jedną, konkretną operację.
  • Wypłatę stałej kwoty kartą banku, do którego należy bankomat.
  • Wypłatę innej kwoty kartą banku, do którego należy bankomat.
  • Wypłatę stałej kwoty kartą innego banku niż ten, do którego należy bankomat.
  • Wypłatę innej kwoty kartą innego banku niż ten, do którego należy bankomat.

  Pamiętaj przy tym aby w ostatecznej wersji instrukcji zawsze określić bank do którego należy karta oraz bank lub sieć do której należy bankomat.

 3. Przy następnej wizycie w bankomacie zwróć baczniejszą uwagę na sposób w jaki wypłacasz pieniądze. Zawsze możesz dodatkowo wesprzeć się dyktafonem lub aparatem w smartfonie, utrwalając w wersji audio własne poczynania bądź też w formie foto lub video interfejs bankomatu, aby sporządzając instrukcję mieć absolutną pewność, że nie wkradł się do niej żaden błąd.
 4. Na bazie wybranej wcześniej instrukcji oraz własnego doświadczenia, sporządź listę wskazówek dla nowego bankomatu i prześlij ją na mój adres e-mail lub opublikuj w poniższych komentarzach.

Instrukcje Bezwzrokowej Obsługi Bankomatów

 1. BZ WBK – Inna Kwota Kartą BZWBK – Opracował Giordino
 2. Euronet – Stała Kwota Kartą dowolnego banku – Opracowała Karolina
 3. ING – Stała Kwota Kartą ING – Opracowała Alicja
 4. ING – Stała Kwota Kartą innego banku w bankomatach ING – Opracowała Alicja
 5. ING – Inna Kwota Kartą ING – Opracowała Alicja
 6. PeKaO SA – Stała Kwota Kartą PeKaO SA – Opracował Kamil
 7. PKO BP – Stała Kwota Kartą Innego Banku – Opracowała Wiola i Dorthan
 8. Planet Cash – Inna kwota kartą dowolnego banku – Opracowała Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *