Kochani, ten mały projekt przyszedł mi do głowy ponad 6 lat temu. Ba, od tamtej pory nawet udało mi się go wdrożyć na niewielką skalę. To były jednak zupełnie inne czasy. Część z was pewnie nawet nie miała wtedy jeszcze konta na FB, a sieci społecznościowe kojarzyły się nam głównie z Gadu-Gadu. Ale to właśnie w tych sieciach społecznościowych, ich zasięgu i dynamice upatruję obecnie szansy na dotarcie do Was i waszej społecznej wrażliwości.
Skąd się biorą pieniądze?
Przecież każde dziecko wie, że z bankomatu… 😉 Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak pieniądze z bankomatu wypłacają osoby niewidome? Oczywiście od czasu do czasu mignie nam gdzieś w TV informacja, że w Polsce działają udźwiękowione bankomaty, a stąd już niewielki krok do tego aby uznać, że dla niewidomego wypłata pieniędzy to bułka z masłem, bo wystarczy podejść i zagadać do automatu. Niestety, nic bardziej mylnego. Nadal jedynie nieliczne banki w Polsce posiadają udźwiękowione bankomaty, a i one stanowią tylko ułamek wszystkich automatów posiadanych przez te banki. Co zatem z klientami banków, które nie posiadają udźwiękowionych bankomatów? Co z tymi klientami, którzy najbliższy udźwiękowiony bankomat swojego banku mają w sąsiednim mieście lub powiecie?
Pamięć absolutna
Niestety, wiele osób z dysfunkcją wzroku, niemających dostępu do udźwiękowionych bankomatów, musi nauczyć się obsługi tych maszyn na pamięć. Ktoś im jednak musi wcześniej, krok po kroku, wytłumaczyć co mają robić aby byli w stanie samodzielnie wypłacić własne pieniądze.
Nawet jeśli jesteś osobą niewidomą i bez problemu obsługujesz swój bankomat, prędzej czy później spotkasz się z sytuacją, w której okaże się, że twój bankomat jest pusty lub zepsuty i musisz skorzystać z automatu innego banku. I co wtedy zrobisz? Oczywiście możesz kogoś poprosić o pomoc. Osobiście chciałbym jednak dostarczyć ci wybór w formie instrukcji bezwzrokowej obsługi bankomatów dostępnych w Mojej Szufladzie. Nawet jeśli posiadasz konto w banku dysponującym udźwiękowionymi bankomatami, zawsze możesz znaleźć się w miejscu gdzie takich automatów nie ma. Wtedy wystarczy zajrzeć na tę stronę i sprawdzić jak w mniej więcej siedmiu krokach dostać się do swoich pieniędzy.
Mój pomysł polegał na stworzeniu miejsca w którym znajdą się instrukcje bezwzrokowego wypłacania pieniędzy z bankomatów różnych sieci i różnych banków. Sam w ten sposób od lat wypłacam pieniądze z automatów ING i wiem jak ważna jest dla mnie niezależność w tym zakresie. Osobiście liczę na to, że ta mała strona ułatwi niektórym niewidomym osobom rozpoczęcie samodzielnego korzystania z bankomatów.
Gorący apel
Jeśli korzystacie z bankomatów nieujętych w poniższym spisie, zachęcam do umieszczenia w komentarzach lub podesłania na mój adres e-mail podobnych wskazówek a ja dołączę je do poniższej listy. W ten sposób możemy stworzyć prostą i wygodną bazę instrukcji bezwzrokowego korzystania z najpopularniejszych sieci bankomatów, będącą nieocenioną pomocą dla osób niewidomych.
Jeśli korzystacie z bankomatów już ujętych w poniższym spisie, zachęcam do zweryfikowania czy opublikowane instrukcje nie uległy przedawnieniu. Niestety banki od czasu do czasu zmieniają interfejsy swoich bankomatów. Takie informacje również będą nieocenione.
Oczywiście apeluję o daleko posuniętą ostrożność i rzetelność przy sporządzaniu takiej instrukcji. Pamiętajcie proszę, że tych wskazówek używać będą osoby nie mogące ich zweryfikować w inny sposób niż poprzez własne doświadczenia.
Jeśli jednak poniżej znalazła się już poprawna instrukcja bezwzrokowej obsługi bankomatu twojego banku, udostępnij proszę link do tej strony w używanych przez siebie mediach społecznościowych, po to aby ten apel dotarł do jak największej grupy wrażliwych społecznie internautów.
BTW – Jeśli interesuje cię czym są udźwiękowione bankomaty, zachęcam do lektury mojego archiwalnego artykułu pt. „Mówiące Bankomaty”. Tekst powstał ponad 5 lat temu, lecz od tego czasu niewiele się zmieniło. Wskazywany za wzór w tym artykule bank, nadal posiada najwięcej udźwiękowionych bankomatów w Polsce, lecz stanowią one obecnie jedynie ok. 1/7 wszystkich automatów tego banku.
Jak przygotować instrukcję?
Jestem absolutnie pewien, iż po jednorazowym przeczytaniu przykładowej instrukcji i następnej wizycie w bankomacie będziesz w stanie w 3 minuty przygotować doskonałą instrukcję. Gdyby jednak pojawić się miały jakieś wątpliwości, poniżej zamieszczam kilka podpowiedzi, które pomogą ci w prawidłowym przygotowaniu instrukcji bezwzrokowej obsługi bankomatu.
- Na początku zapoznaj się z jedną z poniższych instrukcji. Wybierz taką, która najlepiej odpowiada najczęściej wykonywanej przez ciebie operacji w bankomacie. W ten sposób zobaczysz jak najłatwiej opisać poszczególne etapy operacji, a sama lista posłuży ci za wzór do stworzenia własnej instrukcji.
- Zdecyduj się na jedną, konkretną operację.
- Wypłatę stałej kwoty kartą banku, do którego należy bankomat.
- Wypłatę innej kwoty kartą banku, do którego należy bankomat.
- Wypłatę stałej kwoty kartą innego banku niż ten, do którego należy bankomat.
- Wypłatę innej kwoty kartą innego banku niż ten, do którego należy bankomat.
Pamiętaj przy tym aby w ostatecznej wersji instrukcji zawsze określić bank do którego należy karta oraz bank lub sieć do której należy bankomat.
- Przy następnej wizycie w bankomacie zwróć baczniejszą uwagę na sposób w jaki wypłacasz pieniądze. Zawsze możesz dodatkowo wesprzeć się dyktafonem lub aparatem w smartfonie, utrwalając w wersji audio własne poczynania bądź też w formie foto lub video interfejs bankomatu, aby sporządzając instrukcję mieć absolutną pewność, że nie wkradł się do niej żaden błąd.
- Na bazie wybranej wcześniej instrukcji oraz własnego doświadczenia, sporządź listę wskazówek dla nowego bankomatu i prześlij ją na mój adres e-mail lub opublikuj w poniższych komentarzach.
Instrukcje Bezwzrokowej Obsługi Bankomatów
- BZ WBK – Inna Kwota Kartą BZWBK – Opracował Giordino
- Euronet – Stała Kwota Kartą dowolnego banku – Opracowała Karolina
- ING – Stała Kwota Kartą ING – Opracowała Alicja
- ING – Stała Kwota Kartą innego banku w bankomatach ING – Opracowała Alicja
- ING – Inna Kwota Kartą ING – Opracowała Alicja
- PeKaO SA – Stała Kwota Kartą PeKaO SA – Opracował Kamil
- PKO BP – Stała Kwota Kartą Innego Banku – Opracowała Wiola i Dorthan
- Planet Cash – Inna kwota kartą dowolnego banku – Opracowała Alicja