Automator – Błyskawiczne otwieranie plików w innych niż domyślna aplikacja

Nie wiem jak Wy, ale mnie często zdarza się tak, że potrzebuję dany plik otworzyć w innej niż domyślna aplikacja. Przykład – mam otwarty arkusz Excel w domyślnym programie z pakietu MS Office, ale kolejny arkusz, zamiast w MS Excel chciałbym otworzyć w Numbers. Albo jakiś plik TXT, zamiast w domyślnym TextEdit, od razu chciałbym otworzyć w iTextExpress. I oczywiście bez trudu mogę tego dokonać poprzez opcję Otwórz Przez, ale równie dobrze, a na pewno szybciej i wygodniej mogę tego dokonać korzystając ze wsparcia Automatora.

Otwieranie pliku w wybranej aplikacji

Poniżej krótka instrukcja na podstawie wspomnianych plików tekstowych i edytora iTextExpress.

 1. Z katalogu Aplikacje uruchom Automatora. Kliknij przycisk Nowy Dokument, w kolejce czynności zaznacz opcję Szybka Czynność i potwierdź swoją decyzję kliknięciem w przycisk Wybierz.
 2. Klawiszem tabulatora przejdź na Bibliotekę Czynności, strzałkami góra/dół ustaw się na pozycji Pliki i Foldery. Tabulatorem przejdź na listę Czynności, ustaw fokus VoiceOver na opcji Otwórz rzeczy Findera i naciśnij klawisz Enter.
 3. Automatycznie fokus trafi do okna nowej szybkiej czynności – Bez nazwy. Wejdź z nią w interakcję, a następnie w interakcję z czynnością Otwórz rzeczy Findera.
 4. Kliknij w przycisk Otwórz w Aplikacji, a następnie na rozwijanej liście wskaż program w którym chcesz otwierać dany plik. W naszym przykładzie będzie to iTextExpress.
 5. Naciśnij Command+s i zapisz nową czynność podając jakąś jednoznaczną nazwę w rodzaju Otwórz w iTextExpress.

I to by było na tyle. Gotowe. Gdy teraz udasz się do Findera lub innego explorera z którego korzystasz na co dzień, np. Commander One Pro, ustawisz się na np. pliku tekstowym i z menu kontekstowego lub menu Plik, wybierzesz Usługi, to znajdziesz tam pozycję Otwórz w iTextExpress.

Dodawanie skrótu klawiszowego

No tak, ale czym to się będzie różniło od opcji Otwórz przez? No właśnie niczym. Dlatego teraz dodamy do naszej czynności jeszcze jakiś wygodny skrót klawiszowy. A w tym celu:

 1. Z menu aplikacji rozwiń Usługi i wybierz opcję Preferencje Usług. Możesz też dotrzeć tam poprzez Preferencje Systemowe i ustawienia Klawiatury.
 2. Jeśli nie jest zaznaczona, zaznacz zakładkę Skróty i przejdź tabulatorem na listę Kategorii Skrótów. Zaznacz tam kategorię Usługi i przejdź tabulatorem na listę skrótów usług.
 3. Najprawdopodobniej swój skrót znajdziesz w sekcji Pliki i Foldery. I zanim zaczniesz się irytować, że go tam nie ma, upewnij się, że sama sekcja jest rozwinięta.
 4. Ponieważ cała lista składa się z dwóch kolumn, sprawdź czy w pierwszej pole wyboru znajdujące się przy twoim skrócie jest zaznaczone. Jeśli nie, to je zaznacz.
 5. Wejdź w interakcję z usługą w drugiej kolumnie. Kliknij w przycisk Dodaj skrót i na klawiaturze naciśnij interesującą cię kombinację klawiszy, np. Ctrl+Shift+i.
 6. Wyjdź z interakcji z polem edycyjnym i naciśnij Command+w aby zamknąć Preferencje Systemowe.

Od tej pory możesz cieszyć się nowym skrótem klawiszowym, umożliwiającym błyskawiczne otwieranie plików w tych aplikacjach, na których zależy ci w danym momencie.