Automator – przenoszenie plików z komputerów Apple do aplikacji Voice Dream Reader

Znajomy zapytał mnie o kwestię wygodnego, automatycznego przenoszenia plików z komputera działającego pod kontrolą systemu macOS do aplikacji Voice Dream Reader. A ponieważ temat jest bardzo interesujący dla wielu osób, postanowiłem to opisać, a nawet nagrać o tym krótkie video.

Wysyłanie plików do VDR

Zacznijmy od rzeczy prostszej, czyli wysłania do naszej mobilnej aplikacji do czytania książek – Voice Dream Reader, kolejnej książki w formie e-booka. Oczywiście aby tego dokonać potrzebujemy:

 • Zainstalowanej aplikacji VDR na urządzeniu iOS.
  UWAGA! Ważne aby nasz komputer Apple i iUrządzenie działało pod tym samym Apple ID.
 • W aplikacji VDR musimy mieć włączoną synchronizację przez iCloud.
 • Na komputerze również musimy mieć włączoną synchronizację przez iCloud.

Każdego z powyższych warunków nie będę opisywał szczegółowo, ponieważ zakładam, że bez trudu wszystko sobie włączycie, jeśli oczywiście już tego nie zrobiliście.

E-booki do VDR

 • Uruchamiamy, np. z poziomu Finder, aplikację Automator.
 • Naciskając Command+n otwieramy Nowy Dokument, i jako jego typ wybieramy Szybką Czynność, całość zatwierdzając przyciskiem Wybierz.
 • Tabulatorem przechodzimy na Bibliotekę Czynności, gdzie strzałką w dół schodzimy na pozycję Pliki i foldery, i ponownie tabulatorem przechodzimy do wyboru konkretnej czynności.
 • Strzałką w dół ustawiamy się na pozycji Kopiuj rzeczy Findera i naciskamy Enter.
 • W tym momencie fokus VoiceOver przeniesiony zostanie do nowej czynności, z którą dwukrotnie wchodzimy w interakcję.
 • Teraz korzystając z szybkiej nawigacji przechodzimy na pozycję Do, i wskazujemy tam nowe miejsce docelowe, czyli katalog programu Voice Dream Reader, a jeszcze dokładniej to:
  iCloud Drive (archiwum) / Reader / Loader
 • A gdy katalog Loader już wskażemy, wystarczy nacisnąć Command+s aby zapisać naszą nową szybką czynność. Oczywiście warto nadać jej jakąś ładną i jednoznaczną nazwę w rodzaju Pliki do VDR.

I to by było na tyle. Teraz w dowolnym miejscu systemu, ustawiając się fokusem VoiceOver na wybranym pliku e-booka, możemy albo z Menu aplikacji / Usługi, albo z Menu Kontekstowego / Usługi, wybrać sobie naszą nową czynność, i po naciśnięciu na niej Enter, wskazany plik zostanie przeniesiony do folderu VDR, a po synchronizacji do naszej mobilnej aplikacji Voice Dream Reader.

Audiobooki do VDR

A jeśli interesowałaby cię Usługa polegająca na wskazaniu wybranego folderu z książką audio, automatycznym spakowaniu go i wysłaniu do Voice Dream Reader, to zapraszam cię do obejrzenia poniższego nagrania w którym prezentuję to krok po kroku.

Aby śledzić kolejne nowości video, pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku macOS.