Automator – przenoszenie plików z komputerów Apple do aplikacji Voice Dream Reader

Znajomy zapytał mnie o kwestię wygodnego, automatycznego przenoszenia plików z komputera działającego pod kontrolą systemu macOS do aplikacji Voice Dream Reader. A ponieważ temat jest bardzo interesujący dla wielu osób, postanowiłem to opisać, a nawet nagrać o tym krótkie video.


A dla osób, które nie mogą, lub nie chcą oglądać video, poniżej zamieszczam jego transkrypcję do pobrania.

Pobierz transkrypcję nagrania.

Wysyłanie plików do VDR

Zacznijmy od rzeczy prostszej, czyli wysłania do naszej mobilnej aplikacji do czytania książek – Voice Dream Reader, kolejnej książki w formie e-booka. Oczywiście aby tego dokonać potrzebujemy:

  • Zainstalowanej aplikacji VDR na urządzeniu iOS.
    UWAGA! Ważne aby nasz komputer Apple i iUrządzenie działało pod tym samym Apple ID.
  • W aplikacji VDR musimy mieć włączoną synchronizację przez iCloud.
  • Na komputerze również musimy mieć włączoną synchronizację przez iCloud.

Każdego z powyższych warunków nie będę opisywał szczegółowo, ponieważ zakładam, że bez trudu wszystko sobie włączycie, jeśli oczywiście już tego nie zrobiliście.

E-booki do VDR

  • Uruchamiamy, np. z poziomu Finder, aplikację Automator.
  • Naciskając Command+n otwieramy Nowy Dokument, i jako jego typ wybieramy Szybką Czynność, całość zatwierdzając przyciskiem Wybierz.
  • Tabulatorem przechodzimy na Bibliotekę Czynności, gdzie strzałką w dół schodzimy na pozycję Pliki i foldery, i ponownie tabulatorem przechodzimy do wyboru konkretnej czynności.
  • Strzałką w dół ustawiamy się na pozycji Kopiuj rzeczy Findera i naciskamy Enter.
  • W tym momencie fokus VoiceOver przeniesiony zostanie do nowej czynności, z którą dwukrotnie wchodzimy w interakcję.
  • Teraz korzystając z szybkiej nawigacji przechodzimy na pozycję Do, i wskazujemy tam nowe miejsce docelowe, czyli katalog programu Voice Dream Reader, a jeszcze dokładniej to:
    iCloud Drive (archiwum) / Reader / Loader
  • A gdy katalog Loader już wskażemy, wystarczy nacisnąć Command+s aby zapisać naszą nową szybką czynność. Oczywiście warto nadać jej jakąś ładną i jednoznaczną nazwę w rodzaju Pliki do VDR.

I to by było na tyle. Teraz w dowolnym miejscu systemu, ustawiając się fokusem VoiceOver na wybranym pliku e-booka, możemy albo z Menu aplikacji / Usługi, albo z Menu Kontekstowego / Usługi, wybrać sobie naszą nową czynność, i po naciśnięciu na niej Enter, wskazany plik zostanie przeniesiony do folderu VDR, a po synchronizacji do naszej mobilnej aplikacji Voice Dream Reader.

Audiobooki do VDR

A jeśli interesowałaby cię Usługa polegająca na wskazaniu wybranego folderu z książką audio, automatycznym spakowaniu go i wysłaniu do Voice Dream Reader, to zapraszam cię do obejrzenia poniższego nagrania w którym prezentuję to krok po kroku.

Aby śledzić kolejne nowości video, pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku macOS.