Bądź moimi oczami

Be my eyes, czyli po prostu Bądź moimi oczami, to bezpłatny, duński projekt wolontarystyczny, w którym osoby widzące, przynajmniej przez chwilę, mogą „podzielić się” swoimi oczami. A wszystko to, za pomocą bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Na czym to polega?

Rozwiązanie jest banalnie proste. Co więcej, bardzo przypomina opisywaną w Mojej Szufladzie polską aplikację 4Navis – Innowacja z wielką brodą.

Program działa jak zwykła platforma do rozmów video, która w tym przypadku łączy ze sobą osoby niewidome, z widzącymi wolontariuszami, chcącymi w tym konkretnym momencie podzielić się swoim wzrokiem.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, jesteśmy proszeni o deklarację, czy z aplikacji korzystamy jako osoba widząca, czy niewidoma. Jeśli wybierzecie niewidoma (ang. Blind), przy pierwszym uruchomieniu zostaniecie poproszeni o zarejestrowanie się. Po zakończeniu tego procesu, na ekranie wyświetlą się tylko dwa przyciski: Mikrofon i Kamera. Stukamy najpierw w jeden, a potem w drugi, i wyrażamy zgodę na wykorzystywanie obu urządzeń przez aplikację. Gdy tylko tego dokonamy, na ekranie wyświetli się główny ekran programu.

Aby rozpocząć połączenie z wolontariuszem tapiemy w przycisk Connect to first available helper (Połącz z pierwszym dostępnym pomocnikiem). W odpowiedzi otrzymamy komunikat VoiceOver, że aplikacja łączy się z serwerem i specyficzny sygnał oczekującego połączenia. W momencie, gdy połączenie zostanie odebrane przez naszego nowego pomocnika, mówimy z czym mamy problem i kierujemy oko kamery w stronę obiektu lub przeszkody, o opisanie której właśnie poprosiliśmy. Nasz pomocnik, w trakcie połączenia video, stara się nam pomóc, udzielając informacji, co wskazuje nasza kamera.

Osoby, które zadeklarują się jako widzące (ang. Sighted), po rejestracji i zgodzie na wykorzystanie mikrofonu, kamery, oraz otrzymywanie wyskakujących powiadomień, mogą jedynie czekać na nadchodzące połączenie. Po jego odebraniu, udzielają informacji, co wskazuje kamera osoby niewidomej.

Ograniczenia

Twórcy Be my eyes snują szeroko zakrojone plany. Program ma się pojawić zarówno na Androida, jak i na mobilnego Windowsa. Jednak puki co, aplikacja dostępna jest tylko i wyłącznie na platformę iOS. Możecie ją pobrać z poniższego odnośnika.
Pobierz Be my eyes z AppStore

Jak już pewnie zauważyliście z mojego opisu, program posiada domyślną wersję anglojęzyczną. Sam interfejs jest bardzo prosty, i nie powinien nastręczać kłopotu nawet osobom, dla których angielski pozostaje językiem obcym. Trudność pojawia się w momencie, gdy trzeba wyartykułować naszemu wolontariuszowi, czego chcielibyśmy się dowiedzieć. I tak jak w przyszłości pojawi się właśnie tworzone spolszczenie interfejsu, tak mam nadzieję, iż pojawi się również możliwość wyboru języka, zarówno dla użytkownika, jak i wolontariuszy. Wielu osobom znacznie ułatwiłoby to korzystanie z aplikacji.

Przy opisie programu, pojawia się także informacja o ograniczeniach sprzętowych. Na platformie iOS aplikacja będzie działać od wersji iPhone 4S. Na iPad 2 Mini działa także, co z resztą sam sprawdziłem.

Więcej o samym projekcie i jego twórcach możecie poczytać na stronie www.bemyeyes.org. Można tam również obejrzeć filmik, jak działa sam program, oraz jak z niego korzystać. Zapraszam do testowania, zarówno jako wolontariusze, jak i beneficjenci aplikacji.