Camassia – Czyli tropiciel ścieżek na iOS

W zeszłym tygodniu miałem okazję uczestniczyć w bardzo interesującym wydarzeniu, tj. konferencji ICCHP, gdzie jedną z oglądanych przeze mnie rzeczy był program Camassia. Dosłownie kilka dni wcześniej, w trakcie spaceru po lesie, rozmawialiśmy z Alicją o tym, że ktoś powinien wreszcie stworzyć mobilną aplikację do wykrywania ścieżek w lesie. A po co? A tylko po to aby osobom słabo widzącym było łatwiej poruszać się w niezurbanizowanym terenie.
Print screen z głównego ekranu aplikacji Camassia


I właśnie to, i tylko to robi Camassia. Aplikacja stworzona przez niemiecką firmę iXpoint Informationssysteme, analizuje obraz widziany okiem kamery naszego smartfona, i na tej podstawie może nam ona wskazywać dalszą drogę. Doskonale sprawdza się w lesie i parkach, gdzie nie ma regularnych alejek, i występują jedynie zwykłe ścieżki.

Przy pierwszym uruchomieniu program wymaga kalibracji, polegającej na wskazaniu mu faktycznej ścieżki. W praktyce wygląda to tak, że wystarczy skierować obiektyw telefonu na ścieżkę pod naszymi stopami, i stuknąć na ekranie w przycisk Set Path Color (ang. Ustaw kolor ścieżki). Teraz gdy będziemy trzymać telefon przed sobą, oraz poruszać nim w lewo i prawo, to nasz smartfon generował będzie raz niższe, raz wyższe dźwięki. Bardzo szybko i bez najmniejszego trudu zorientujemy się, że powinniśmy poruszać się w tę stronę, gdzie odgłosy są najcichsze.

Producent zdaje sobie sprawę, że zaproponowane przez niego dźwięki nie są najcudowniejsze, i zachęca użytkowników do wskazywania własnych typów odgłosów, które wprowadzi w kolejnych wersjach aplikacji. Tak czy siak, do korzystania z aplikacji poleca wykorzystywać słuchawki do kostnego przewodnictwa. Podpowiada również, że najlepsze efekty przynosi poziome trzymanie telefonu.

Program jest bardzo prosty, więc nawet informacja że posiada interfejs tylko w języku angielskim i niemieckim, nie powinna Was zniechęcić. Aktualnie jego koszt to 19 PLN, ale zawsze możecie spróbować upolować jakąś promocję. Program oczywiście znajdziecie pod poniższym linkiem.

Pobierz Camassia z AppStore

Myślę, że jest to fajna pomoc dla osób słabo widzących, która sprawi, że nawet jeśli nie będą musiały one z niego korzystać, to mając go w swoim telefonie, będą czuły się znacznie pewniej na typowych bezdrożach.

Oczywiście znacznie więcej na temat Camassia możecie poczytać sobie na stronie samego producenta: www.camassia.de. A dla posługujących się językiem naszych zachodnich sąsiadów, poniżej umieszczam film z YouTube.