Odczyt scalonych komórek w Numbers przez VoiceOver na macOS – Twój pierwszy kęs

Przyznaję, że sam nie wiedziałem jak w środowisku macOS poradzić sobie z brakiem odczytu przez VoiceOver scalonych komórek w arkuszach Excel otwieranych z poziomu aplikacji Numbers. Oczywiście podejrzewałem, że rozwiązanie tego problemu jest banalne, ale nawet ja, miłośnik tego systemu, nie podejrzewałem jak bardzo. Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie podesłał Staszek na listę dyskusyjną Funio.

Okazuje się, że aby zapoznać się z treścią takiej scalonej komórki wystarczy ustawić na niej fokus VoiceOver i nacisnąć skrót Ctrl+Option+F6. Oczywiście alternatywnie może to być Capslock+F6.

Jeśli zaś chcemy cały czas posiadać kontrolę nad treścią poszczególnych scalonych komórek, poznać ich dokładne ułożenie i zasięg, wystarczy wyłączyć śledzenie kursora VoiceOver skrótem Ctrl+Option+Shift+F3 lub Capslock+Shift+F3. W ten sam sposób możemy ponownie włączyć śledzenie kursora. Pamiętajcie tylko, że po wyłączeniu śledzenia kursora, w obrębie tabeli powinniście poruszać się przy włączonej szybkiej nawigacji.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.