Przyjemny klient FTP na macOS

Ponieważ sam bardzo często korzystam z serwerów FTP, wysyłając i pobierając z nich niezliczone ilości danych, ogromnie sobie cenię wygodne aplikacje klienckie do obsługi tego właśnie protokołu przesyłania plików – ang. File Transfer Protocol. Zazwyczaj korzystam w tym celu albo z funkcji samego systemu, albo z jednego z Commanderów, których zamiennie używam w liczbie trzech. Ostatnio jednak Staszek Gromysz, przypomniał mi o niemal zapomnianym programie, który dla wielu osób, nielubiących idei dwuokiennych commanderów, może okazać się doskonałą alternatywą dla systemowej obsługi FTP.

Yummy FTP, bo to o nim mowa, jest płatną aplikacją dostępną w Mac App Store. Na szczęście występuje ona w dwóch wersjach, Lite i Pro. Jeśli nie planujemy wyczyniać żadnych cudów z transferem FTP, to wersja Lite, kosztująca ok. 25 PLN, w zupełności nam wystarczy. Pro to koszt ok. 70 PLN.

Po zakupieniu Yummy FTP i jego uruchomieniu, na ekranie od razu pojawi się prosty i przejrzysty kreator nowego połączenia. Niestety, same pola edycyjne nie posiadają osadzonych etykiet, więc musimy od pola do pola przemieszczać się w trybie szybkiej nawigacji, aby wiedzieć jakie dane wprowadzić w poszczególne pola. Na szczęście każde z pól jest jasno opisane. Po wyborze rodzaju transferu (domyślnie jest nim FTP), podaniu adresu, loginu użytkownika, hasła i nazwy jaką będzie nosiło samo połączenie, klikamy Połącz i to de facto tyle.

Na ekranie będziemy mieli teraz dwie tabele. W pierwszej znajdować się będzie nasza lokalizacja dyskowa – domyślnie jest to Biurko. W drugiej tabeli wyświetlać się będzie zawartość serwera FTP. Między tabelami przełączamy się klasycznie, a po zawartości serwera poruszamy się z wykorzystaniem strzałek. Katalogi na drzewku zwijamy i rozwijamy albo Command+strzałka przy włączonej szybkiej nawigacji, albo same strzałki gdy jest ona wyłączona.

Jeśli interesuje nas jakiś plik lub folder z zawartości serwera, będąc w tabeli wyświetlającej jego zawartość, ustawiamy fokus VoiceOver na wybranej pozycji i z menu kontekstowego klikamy opcję Pobierz i tyle. Po chwili na naszym biurku pojawi się wybrany zasób. Analogicznie, będąc w tabeli naszego dysku, aby przesłać plik lub folder, z menu kontekstowego wybieramy opcję Wyślij.

Warto jeszcze w Preferencjach Yummy FTP odznaczyć sobie każdorazowe wyświetlanie kreatora nowego połączania przy uruchamianiu aplikacji, oraz zaznaczyć automatyczne wyświetlanie Zakładek, czyli stworzonych przez nas połączeń.

Generalnie Yummy FTP jest bardzo fajnym, prostym i wygodnym programikiem. Dla wielu osób jego polski interfejs na pewno będzie ogromną zaletą. Jeśli więc nie lubicie za bardzo różnych eksploratorów plików w rodzaju Commander One Pro, to osobiście gorąco polecam Wam Yummy FTP. W razie czego, poniżej znajdziecie bezpośredni link do Mac App Store.

Yummy FTP Lite w Mac App Store

Yummy FTP Pro w Mac App Store