TalkBack – Udźwiękowienie inteligentnych zegarków z Androidem

System Android Wear w wersji 2.0 przynosi ze sobą szereg nowych ustawień dostępności wśród których znajduje się również udźwiękowienie dla inteligentnych zegarków. Aby jednak to udźwiękowienie mogło zadziałać, nasz smartwatch musi spełnić kilka warunków. Dwa podstawowe to: możliwość zainstalowania na nim najnowszego systemu Android Wear 2.0 oraz posiadanie wbudowanego głośnika, bez którego udźwiękowienie w żaden sposób nie zadziała. 😉

Wśród ustawień dostępności Android Wear 2.0 znajdziemy:

  • Magnification gestures – Odpowiada za wybór gestów dla powiększania obrazu.
  • Text to speach output – Odpowiada za wybór syntezatora mowy.
  • TalkBack – ustawienia samego screen readera.
  • Select to Speak – umożliwia włączenie odczytu zaznaczonego tekstu.
  • Power button ends Call – umożliwia przekształcenie przycisku zasilania w przycisk kończący rozmowę telefoniczną.

Sam TalkBack teoretycznie możemy samodzielnie uruchomić bez pomocy wzroku, dokładnie w ten sam sposób jak na telefonach z systemem Android, tj. trzymając dwa palce na ekranie urządzenia powinniśmy nacisnąć przycisk zasilania.

Piszę „teoretycznie”, ponieważ spodziewam się, że na zegarkach różnych producentów będzie to działać identycznie jak na urządzeniach mobilnych z najróżniejszymi odmianami Androida, tj. raz zadziała a dziesięć razy nie.

Istotną różnicę, o czym na stronach coolblindtech.com pisze James Oates, stanowią nieco odmienne gesty służące do obsługi TalkBack na inteligentnych zegarkach z Androidem. Większość jest podobna do tych używanych przez nas na typowych urządzeniach mobilnych, do wyjątków możemy jednak zaliczyć:

  • przewinięcie do przodu – gest przesunięcia palca w górę,
  • przewinięcie do tyłu – gest przesunięcia palca w dół,
  • uśpienie zegarka – znany z AppleWatch gest umieszczenia dłoni nad ekranem,
  • powrót lub odrzucenie połączenia – gest przesunięcia dwoma palcami w prawo;

Ponieważ sam jeszcze nie miałem możliwości przetestowania żadnego smartwatcha z Android Wear 2.0, liczę i czekam na wasze opinie w komentarzach lub bezpośrednio na mojego maila. Ogromnie ciekawi mnie responsywność tych urządzeń, stabilność działania TalkBacka i dostępność dla niego natywnych aplikacji zegarkowych.