Wystukiwanie czasu na AppleWatch

We wcześniejszym wpisie o zmianach w systemie watchOS3, wspominałem Wam już o nowej funkcji nazywanej w zapowiedziach firmy z Cupertino – Taptic Time. Ponieważ jest to w moim subiektywnym odczuciu najfajniejsza nowość, postanowiłem opisać ją nieco szerzej.

Taptic Time w spolszczonym systemie watchOS3 nosi nazwę Wystukiwanie Czasu. Ustawienia tej funkcji znajdziecie na waszym iPhone w aplikacji Watch, a tam Ogólne/Dostępność/VoiceOver/Wystukuj Czas. Domyślnie ta funkcja jest włączona, ale gdyby nie była, to właśnie w tym miejscu możecie ją włączyć.

Wystukiwanie czasu umożliwia użytkownikom VoiceOver sprawdzanie aktualnego czasu w bardzo dyskretny sposób. Wystarczy dwukrotnie stuknąć jednym palcem w zablokowany ekran AppleWatch aby zegarek zaczął nam dyskretnie wywibrowywać godzinę na nadgarstku. Do dyspozycji mamy trzy różne sekwencje wibracji, które wybieramy we wspomnianych wyżej ustawieniach. A są to:

  • Cyfry – Gdy stukniesz dwukrotnie w ekran, Apple Watch poda aktualny czas, stukając długo za każde dziesięć godzin oraz krótko za każdą dodatkową godzinę, a następnie stukając długo za każde dziesięć minut oraz krótko za każdą dodatkową minutę.
  • Krótko – Gdy stukniesz dwukrotnie w ekran, Apple Watch poda aktualny czas, stukając długo za każde pięć godzin oraz krótko za każdą dodatkową godzinę. Następnie stuknie długo za każdy kwadrans.
  • Kod Morse’a – Gdy stukniesz dwukrotnie w ekran, Apple Watch poda aktualny czas, wystukując każdą cyfrę kodem Morse’a.

Osobiście najbardziej lubię styl opisany jako Cyfry. Krótki jak dla mnie jest zbyt mało dokładny, a wibracje w kodzie Morse’a, pomimo swej oryginalności trwają zdecydowanie zbyt długo. Mimo to, jestem jakoś dziwnie pewien, że te ostatnie znajdą spore uznanie wśród licznej grupy krótkofalowców z dysfunkcją wzroku. 😉

Generalnie samą funkcją jestem zachwycony i polecam ją każdemu właścicielowi AppleWatch, będącemu jednocześnie użytkownikiem VoiceOver. Teraz dyskretne sprawdzanie godziny w nocy, na nudnym spotkaniu lub w głośnym otoczeniu jest niezwykle wygodne.