🔉 LYD, czyli sterujemy głośnikami Sonos i Symfonisk z poziomu Apple Watch ⌚️

Lyd to po norwesku dźwięk. Pewnie dlatego norweski programista Alexander Heinrich, tworząc aplikację umożliwiającą sterowanie dźwiękiem, nadał jej najprostszą z możliwych nazwę. W App Store możecie jej szukać pod pełną nazwą Lyd – Watch Remote for Sonos. Program jest nie wielki. Za to jakie możliwości! Zobaczcie sami.

Zrzut ekranu z podstawowymi opcjami zarządzania odtwarzaniem

Czym jest Lyd?

Nazwa aplikacji w pełni określa jej przeznaczenie. Jest to program umożliwiający sterowanie z poziomu Apple Watch, dźwiękiem wydobywającym się z głośników Sonos. Co więcej, od czasu gdy Ikea zaczęła sprzedawać tworzone w kooperacji z Sonos akcesoria audio, takie jak lampy stołowe, ramy na obrazy, a ostatnio nawet również lampy stojące, to również głośniki z serii Symfonisk mogą być obsługiwane przez Lyd.

Sam autor w App Store o stworzonej przez siebie aplikacji pisze tak:

Lyd for Sonos umożliwia szybką kontrolę nad odtwarzaną muzyką, zmianę stacji radiowej lub rozpoczęcie nowej listy odtwarzania.

Lyd jest w pełni kompatybilny z najnowszą aktualizacją Sonos S2. Jest również wstecznie kompatybilny z Sonosem S1.

Wszystkie funkcje, tj.:

  • Odtwarzanie/pauza i pomijanie bieżącej muzyki
  • Zmienianie głośności grup Sonos (pokoje)
  • Dodawanie lub usuwanie głośników z grupy
  • Rozpoczynanie listy odtwarzania i stacji radiowych
  • Automatyczne wykrywanie głośników Sonos
  • Obsługa VoiceOver
  • Kontrolowanie głośności każdego głośnika w grupie
  • Menu główne pokazuje, które pokoje są odtwarzane
  • Integracja tarczy zegarka Siri
  • Dostępne są komplikacje Apple Watch
  • Obsługiwanych jest wiele gospodarstw domowych Sonos
  • Zmiana trybów odtwarzania: Losowo, płynne przejście, powtarzanie
  • Ustawienia kina domowego: Tryb nocny, wzmocnienie mowy
  • Skocz ± 30s podczas odtwarzania podcastu / audiobooka

Jak widzicie, aplikacja ma ogromne możliwości. Jestem również pewien, że tak jak ja, od razu zwróciliście uwagę na pozycję – Obsługa VoiceOver. 😉 I tu niestety muszę Was rozczarować. Ten punkt, to po prostu błąd w tłumaczeniu. Generalnie chodzi w nim o obsługę tzw. trybu lektora, który umożliwia z poziomu zegarka przesyłanie wiadomości głosowych na wybrany, lub wszystkie głośniki podłączone w systemie Sonos. Ja bym to bardziej traktował jak tryb interkomu, umożliwiający przekazywanie wiadomości innym mieszkańcom domu. Na przykład z poziomu zegarka zaproszenie całej rodziny na posiłek. Dzięki temu nawet osoby słuchające akurat muzyki, usłyszą nasze zaproszenie.

Jednak w ramach pocieszenia dodam, że Lyd jest w pełni dostępny dla VoiceOver. Jeśli dodamy do tego jeszcze interfejs w języku polskim, to obsługa tej bardzo sprytnej aplikacji staje się niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Jak z tego skorzystać?

Przede wszystkim na naszym iUrządzeniu musimy posiadać zainstalowaną aplikację Sonos. Ale każdy posiadacz głośnika Sonos lub Symfonisk doskonale o tym wie, więc tę informację zamieszczam jedynie dla przyszłych właścicieli tego systemu.

W kolejnym kroku pobieramy Lyd – Watch Remote for Sonos z App Store. Aktualnie aplikacja kosztuje 12 PLN.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na iPhone, musimy ją połączyć z naszym kontem Sonos. Gdy tego dokonamy, na ekranie powinien pojawić się następujący komunikat:
Połączyłeś aplikację z kontem Sonos. Kontynuuj na nadgarstku za pomocą zegarka

Ekran aplikacji z informacją: Połączyłeś aplikację z kontem Sonos. Kontynuuj na nadgarstku za pomocą zegarka

Gdyby w naszym Gospodarstwie Domowym pojawiały się jakieś problemy z siecią Wi-Fi, to od czasu do czasu może nam się przydać przycisk Synchronizuj z Apple Watch. Jeśli jednak nasza sieć jest stabilna, to od tej pory już w ogóle nie będziemy musieli korzystać z aplikacji w telefonie.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na zegarku pojawi się prośba o udzielenie dostępu do mikrofonu. I na tym praktycznie kończy się konfiguracja programu Lyd. Od tej pory można go po prostu używać.

Jak używać Lyd?

Generalnie Lyd powinniśmy postrzegać jako inteligentny pilot do naszych głośników. Ja ustawiony mam Lyd jako komplikację na tarczy zegarka. Wystarczy więc aktywować ekran Apple Watch i stuknąć w ikonę Otwórz Lyd.

Zrzut ekranu z tarczą zegarka i fokusem VoiceOver na komplikacji Lyd.

Po uruchomieniu aplikacji, domyślnie otwierany jest ekran ostatnio używanego głośnika, lub grupy głośników, z których korzystaliśmy. Znajdziemy na nim takie informacje jak:

  • Informację o aktualnie, lub ostatnio odtwarzanym utworze, stacji radiowej, lub playliście;
  • Przyciski do przełączania na poprzedni lub następny utwór, oraz Start i Stop;
  • Suwak do regulacji głośności;
  • Przycisk Więcej.

Dzięki takiemu układowi, bardzo wygodnie obsługuje się aktualnie odtwarzaną muzykę. Jest to też ekran, z którego głównie korzystamy używając aplikacji Lyd.

Informacja o aktualnym utworze jest również przyciskiem umożliwiającym wybór jednej z ostatnio odtwarzanych pozycji. Akurat w przeciwieństwie do aplikacji Sonos, w Lyd ten wybór ogranicza się jedynie do stacji radiowych.

Ekran z listą ostatnio odtwarzanych stacji radiowych

Pod przyciskiem Więcej kryją się dodatkowe opcje, a wśród nich m.in.:

  • Dodawanie nowych głośników;
  • Nagrywanie wiadomości głosowych odtwarzanych na głośnikach;
  • Wybór głośników;
  • Obejrzenie okładki właśnie odtwarzanego albumu;
  • Ustawienie timera wyłączającego odtwarzanie po określonym czasie.

Ekran prezentujący dodatkowe opcje Lyd

Z kolei jeśli na ekranie podstawowym skorzystamy z przycisku Wróć, przejdziemy na ekran wyboru pomieszczenia w naszym Gospodarstwie Domowym. W ten sposób wskazujemy głośniki, których aktualnie chcemy używać. Na tym samym ekranie znajdziemy przycisk Więcej, który skrywa m.in.:

  • Możliwość aktualizacji wszystkich głośników i pokoi;
  • Możliwość zmiany Gospodarstwa Domowego;
  • Ustawienia aplikacji.

Podsumowanie

Jestem absolutnie pewien, że osoby posiadające Apple Watch oraz głośniki Sonos lub Symfonisk, tak jak ja, bardzo szybko docenią wygodę i intuicyjność obsługi aplikacji Lyd. Nawet użytkownicy przyzwyczajeni do głosowej obsługi głośników, z uznaniem pomyślą o wyborze playlist lub radiostacji zawierających np. polskie ogonki w nazwie.

Aktualnie Lyd jest jedną z moich podstawowych aplikacji, której najczęściej używam w ciągu dnia. Mając ją na zegarku, nie muszę za każdym razem podchodzić do głośników, nie muszę szukać pilota, nie muszę przekrzykiwać głośnika, aby zrozumiał mnie asystent głosowy. Wystarczy stuknięcie w komplikację, aby po sekundzie koronką Apple Watch regulować głośność słuchanego utworu.

Ten ostatni przykład doskonale pokazuje, jak twórca Lyd zadbał o doświadczenie użytkownika dopracowując najdrobniejsze szczegóły. Wystarczy tylko uruchomić aplikację, aby aktywna stała się regulacja głośności za pomocą koronki zegarka. Nie trzeba niczego szukać, nigdzie stukać, ani niczego aktywować. Otwierasz program i po prostu zmieniasz głośność.. Lyd działa dokładnie tak, jak chcielibyśmy żeby działał.

Mnie dodatkowo zachwyca pełna dostępność Lyd dla VoiceOver. Obsługa programu z czytnikiem ekranu to prawdziwa przyjemność. Życzyłbym sobie, aby każdy twórca mobilnych aplikacji dbał o dostępność tak samo jak robi to Alexander Heinrich.

Ze swej strony bardzo gorąco polecam Lyd. A jeśli już macie jakieś swoje doświadczenia z obsługi tej aplikacji, to podzielcie się nimi proszę w komentarzach.

2 komentarzy na temat “🔉 LYD, czyli sterujemy głośnikami Sonos i Symfonisk z poziomu Apple Watch ⌚️

  1. Super aplikacja dla użytkowników systemu Sonos, wielkie dzięki za jej znalezienie i zrecenzowanie 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona