Głosowe anonsowanie postępów treningu na Apple Watch

Ostatnio Joanna podpytywała o bardzo fajną funkcję Apple Watch, dedykowaną osobom uprawiającym różne aktywności fizyczne. Już od ósmej wersji systemu watchOS dostarcza ona użytkownikom zegarków Apple głosowe informacje o postępie treningu. Jak ona działa? Jak ją włączyć? Czy jest dostępna dla osób korzystających VoiceOver? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Ekran Apple Watch z podsumowaniem biegu na sali. U góry znajduje się napis "Podsumowanie" oraz ikona biegacza i napis "Bieg na sali: Cel: 5KM". W centralnej części ekranu znajduje się czarny prostokąt z napisem "ŁĄCZNY CZAS 0:30:37. Poniżej, na żółtym tle, prezentowana jest informacja "DYSTANS (RAZEM) 5,02KM".

Włączanie głosowego anonsowania treningów

Zacznijmy od włączenia samej funkcji. Niestety, jej nazwa nie jest zbyt intuicyjna. Aby uruchomić głosowe anonsowanie naszych sportowych postępów należy:

  1. Na iPhone uruchomić aplikację Watch lub na Apple Watch otworzyć Ustawienia.
  2. Aktywować pozycję Trening.
  3. Zaznaczyć opcję: Odpowiedzi głosowe.

Widok ustawień treningu na Apple Watch. W górnej części ekranu widoczny jest niebieski pasek z napisem "Trening"". Poniżej znajduje się przycisk przełącznika z napisem "Odpowiedzi głosowe" w stanie włączonym, co widać po zielonym kolorze suwaka. Pod przyciskiem znajduje się opis funkcji: "Siri może odczytywać Ci alerty treningów.".

Niechaj Was nie zwiedzie opis tej funkcji, czyli: „Siri może odczytywać ci alerty treningów”. Generalnie nie ma ona wiele wspólnego z Siri. Jej zaznaczenie sprawi jedynie, że w trakcie treningu zegarek anonsował będzie nasze postępy systemową syntezą mowy. W moim przypadku po polsku.

Anonsowanie postępów treningu

Opcja anonsowania postępów treningu działa bardzo prosto. Wystarczy uruchomić dowolny trening i tyle. Co jakiś czas, z głośnika Apple Watch lub podłączonych do niego słuchawek, dobiegać nas będą komunikaty głosowe wygłaszane żeńskim głosem. Każdą wypowiedź poprzedzi wibracja. Dzięki temu, gdy bez słuchawek będziemy w jakimś głośnym miejscu i poczujemy wibrację na nadgarstku, będziemy mogli unieść zegarek do ucha aby lepiej usłyszeć komunikat.

Wspomnianych komunikatów nie ma zbyt wiele. Przykładowe wyglądają następująco:

  1. Runda 1, 6 min. i 17 s. na km – Taki komunikat pojawia się automatycznie po pokonaniu jakiegoś dystansu lub odcinka. Jednego kilometra w marszu, okrążenia na bieżni, jednej długości basenu itd. Oprócz informacji o ilości jednostek odległości – niewiadomo dlaczego nazywanych rundami, otrzymujemy także informacje o prędkości z jaką pokonaliśmy daną odległość. Możemy w ten sposób obserwować, czy przy pokonywaniu takiego samego dystansu nasze tempo spada, rośnie, czy utrzymujemy je na planowanym poziomie.
  2. Połowa drogi: 2,5 km – Taki lub podobnie brzmiący komunikat usłyszymy, jeśli w naszym treningu ustawiliśmy sobie jakiś limit. Na przykład dystans w biegu na 5 km, czas lub ilość spalonych kilokalorii. Jeśli pozostawimy cel „otwarty”, to ten komunikat się nie pojawia.
  3. Cel osiągnięty: 5 km – Podobnie jak we wcześniejszym wypadku, ten komunikat pojawi się w momencie gdy osiągniemy wyznaczony cel. Warunek jest tylko jeden. Musimy wcześniej wyznaczyć jakiś cel treningu.
  4. Pierścień Ćwiczenie zamknięty – Taki komunikat usłyszymy, jeśli w trakcie wykonywanego treningu osiągniemy ustawiony wcześniej dzienny limit czasu przeznaczonego na ćwiczenia.
  5. Trening wstrzymany / Trening wznowiony – Takie komunikaty pojawiają się za każdym razem, gdy na chwilę zatrzymamy, a potem uruchomimy trening. Nie ma znaczenia czy zrobimy to skrótem klawiszowym, czy stukając w ekran zegarka.
  6. Segment 1, oznaczone – Taki komunikat pojawia się za każdym razem, gdy w trakcie treningu stukniemy w ekran zegarka lub naciśniemy przycisk Czynności na Apple Watch Ultra. W ten sposób zegarek informuje nas, że oznaczony został kolejny fragment treningu. Osoby korzystające z treningów interwałowych, czy zmieniające w trakcie aktywności jej styl (np. pływania), na pewno to docenią. Dzięki tej funkcji można dokładnie porównywać efektywność treningu w jego różnych typach i etapach.

I tyle. Nie ma więcej komunikatów. A jeśli są, to ja ich jeszcze nie słyszałem. 😉

Jak korzystać z komunikatów głosowych w trakcie treningu?

Wystarczy uruchomić dowolny trening, aby komunikaty głosowe pojawiały się automatycznie.

UWAGA! Głosowe anonsowanie postępów treningu działa tylko przy wyłączonym VoiceOver. Jeśli na codzień go nie używasz, to nie masz problemu. Jeśli jednak z niego korzystasz, to po uruchomieniu treningu musisz wyłączyć czytnik ekranu.

Wiele osób w trakcie treningu słucha muzyki z podłączonych do Apple Watch bezprzewodowych słuchawek. W takiej sytuacji, gdy pojawi się komunikat, zegarek zawibruje, muzyka zostanie ściszona i wygłoszony zostanie głosowy komunikat. Na koniec głośność odtwarzania wróci do wcześniejszego poziomu. I tak za każdym razem. Dzięki temu nie tylko nie umknie nam żadna informacja, ale nie będzie ona zagłuszana odtwarzaną muzyką.

Nieco inaczej wygląda kwestia w sytuacji, gdy w trakcie treningu słuchamy odtwarzanych książek. I nie mam tu na myśli audiobooków z systemowej aplikacji Książki. Sam zazwyczaj słucham ebooków odtwarzanych z poziomu aplikacji Voice Dream Reader na Apple Watch. W takim wypadku, jeśli pojawia się komunikat głosowy z treningu, to odtwarzanie zostaje wstrzymane. Za każdym razem muszę stuknąć w słuchawkę, aby wznowić odtwarzanie książki. Ewidentnie jest to bug aplikacji VDR.

Po co korzystać z komunikatów głosowych w trakcie treningu?

Jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Ja wymienię tylko kilka powodów, które są dla mnie dość naturalne.

Każdy trening kończy się odpowiednim powiadomieniem na ekranie i towarzyszącą mu wibracją. Jednak z uwagi na mnogość różnych powiadomień, w trakcie treningu jesteśmy wielokrotnie zmuszani do zerkania na ekran zegarka. Dzięki komunikatom głosowym możemy całkowicie je zignorować i skupić się na treningu. Reagować będziemy jedynie na komunikaty przekazywane przez głośniki Apple Watch lub poprzez podłączone słuchawki.

Wiele osób w trakcie treningów nie korzysta z okularów. W takiej sytuacji komunikaty głosowe dostarczają informacji, które trudno dostrzec na niewielkim ekranie zegarka.

Inni, często pod wpływem muzyki, łapią swój rytm i zwyczajnie przestają kontrolować czas oraz dystans. Komunikaty głosowe pozwalają im zachować kontrolę, na przykład nad ilością pokonywanych okrążeń.

Część treningów, jak na przykład skakanie na skakance – uniemożliwia zerkanie na zegarek. Z kolei w trakcie innych aktywności, jak na przykład trening autogenny, ćwiczący nie powinien rozpraszać się zerkaniem na Apple Watch. W takich sytuacjach komunikaty głosowe stanowią jedyne wsparcie i sposób informowania użytkownika.

Jak wspomniałem wcześniej, ja zwykle w trakcie biegania słucham książek. A ponieważ zazwyczaj daję się porwać opowieści, w ogóle nie kontroluję pokonywanego dystansu ani czasu treningu. Komunikaty głosowe sprawiają, że po prostu wiem, kiedy powinienem już kończyć ćwiczenie.

Podsumowanie

Osobiście uważam, że głosowe komunikaty o postępie treningu są tak fajnym rozwiązaniem, że każda trenująca osoba dostrzega jakąś ich przydatność. Sam nie znam nikogo, kto po ich włączeniu i przetestowaniu po prostu je wyłączył. Wszyscy, którzy je aktywowali, pozostawili je włączone i korzystają z nich przy każdym kolejnym treningu. Do czego i Was serdecznie zachęcam.