iOS9 Beta 2 VS iOS9 Beta 3 oraz kilka nowości dla VoiceOver

W audycji o której wspominałem we wpisie Kwestie dostępności w Testowej Wersji iOS9, mówiłem o szeregu błędów, głównie pod kątem VoiceOver. Dzień po audycji pojawiła się trzecia wersja publicznej bety iOS9 i większość wspominanych przeze mnie nieprawidłowości już w niej nie występuje. Poniżej podaję listę zmian w kontekście zaobserwowanych wcześniej błędów i kilka nowości, które pojawiły się w trzeciej becie iOS9.

Poprawki iOS9 Beta 2 VS iOS9 Beta 3

  • Wydajność pracy – Poprawiona
  • KNFB Reader – Działa
  • Problemy z wymową syntezy VoiceOver – Poprawiono w domyślnej wersji, czyli tej o niższej jakości. Głos, który ponownie został nazwany Zosią, w wyższej jakości nadal sepleni.
  • SpotLight – Na moim urządzeniu działa dynamicznie. Nie zawiesza VoiceOver.
  • Polskie opisy dla grafik i przycisków – Większość została poprawiona lecz nadal można znaleźć w systemie nieprzetłumaczone etykiety.
  • Suwak przełączania ekranów – Poprawiono i odczytywany jest poprawnie wraz z prawidłowymi wartościami.
  • AppStore – Wróciły ceny na listę wyświetlanych aplikacji.

Nowości iOS9 Beta 2 VS iOS9 Beta 3

W trakcie audycji narzekałem na ograniczone możliwości aplikacji Notatki, które były tak mocno chwalone w zapowiedziach nowego systemu. W trzeciej becie te nowe funkcje zostały udostępnione dla użytkowników VoiceOver. M.in. pojawił się nowy przycisk: Pokaż Pasek Narzędzi. Po jego aktywacji możemy stworzyć sobie zamiast typowej notatki np. listę kontrolną z aktywnymi przyciskami do odznaczania wykonanych zadań.
Dodatkowo, specjalnie do obsługi tych list na wirtualnym pokrętle pojawił się nowy element: Pozycje listy kontrolnej. Używamy go do przemieszczania się pomiędzy kolejnymi punktami listy. Wśród czynności na pokrętle znajdziemy także: Edycja pozycji listy kontrolnej. Jak nie trudno zgadnąć, dzięki tej opcji możemy edytować tylko jedną pozycję, zamiast całej listy.

Wśród dodatkowych zmian, które zauważyłem w trzeciej becie iOS znalazła się także korekta błędów dla pisania brajlem. Wcześniej była to funkcja niedostępna w tym trybie wprowadzania znaków. Niestety nie wiem dlaczego raz ona działa a raz nie.
Za to za każdym razem działają podpowiedzi słów, które wywołujemy poprzez przeciągnięcie jednym palcem w górę lub dół w trybie Wejście ekranu brajla. Jeśli nawet zrobimy zwykłą literówkę wystarczy teraz przeciągnąć palcem w dół i wstawione zostanie poprawione słowo.

Wygląda na to, że Apple systematycznie udostępnia dla VoiceOver nowe funkcje iOS9 i poprawia istniejące błędy. Deweloperzy testują aktualnie już piątą wersję iOS9. Zobaczymy czy przed oficjalną premierą tego systemu otrzymamy do testów jeszcze jakąś publiczną betę.