Po ostatnim wpisie dotyczącym nowości dostępnościowych w iOS oraz iPadOS 17, otrzymałem kilka pytań o nową funkcję o nazwie Live Listen. O co tu chodzi? Do czego ona służy? Komu może się przydać? A przecież Live Listen to nic innego jak obecna już od pięciu lat w mobilnych systemach Apple funkcja Słuchanie Na Żywo. I przyznaję, to mój błąd. Odruchowo wpisałem nazwę opcji z nie do końca spolszczonego systemu iOS w wersji testowej. Mam nadzieję, że finalnie ta nazwa pojawi się w języku polskim. Skoro jednak pytacie, to ja chętnie wyjaśniam. 🙂
Słuchanie Na Żywo
Zacznijmy od tego, czym jest funkcja Słuchanie Na Żywo. Większość z Was może jej zupełnie nie kojarzyć. Dotychczas pojawiała się ona w ustawieniach dostępności, w sekcji Słuch, dopiero gdy podłączyliśmy do iPhone aparat słuchowy. Najlepiej taki Made for iPhone, czyli projektowany z myślą o współpracy z telefonami Apple.
Tymczasem od niedawna firma z Cupertino umożliwia wykorzystywanie funkcji Słuchanie Na Żywo wraz z podłączonymi do iPhone słuchawkami AirPods lub kompatybilnymi modelami Beats.
Jak działa funkcja Słuchanie Na Żywo
Zasada jej działania jest bardzo prosta. Mikrofony iPhone lub iPada bezprzewodowo przekazują rejestrowany dźwięk do podłączonych słuchawek. Dokładnie na tej samej zasadzie działają wspomagające słyszenie tzw. Zestawy FM. Różnica polega na tym, że w najprostszym Zestawie FM należy kupić specjalistyczny mikrofon z nadajnikiem FM, który następnie bezprzewodowo łączy się ze wspierającym tę technologię aparatem słuchowym lub Procesorem Dźwięku. Z tego co wiem, najprostszy mikrofon tego typu to koszt ok. 2500 PLN. Oczywiście są i takie za kilkanaście tysięcy. I oczywiście nie zapominajmy o aparacie słuchowym, który podłączamy do mikrofonu. A tu ceny urządzeń ze średniej półki oscylują około wartości nowego iPhone Pro.
Dla kogo jest funkcja Słuchanie Na Żywo?
Doniedawna Zestawy FM wykorzystywane były jedynie przez osoby z dysfunkcją słuchu. Dzięki nim, mogły one na bieżąco śledzić wystąpienia na różnych wydarzeniach, spotkaniach, czy po prostu w trakcie zajęć w szkole czy na studiach, lepiej słyszeć nauczyciela. Osoba prowadząca wystąpienie lub po prostu mówiąca w danym momencie otrzymywała do ręki mikrofon, a osoba słabo słysząca, poprzez podłączony bezprzewodowo aparat słuchowy lub Procesor Dźwięku, doskonale słyszała daną wypowiedź.
W ostatnim czasie zaczęto jednak zwracać uwagę na szczególne potrzeby również innych osób. Mających problemy z koncentracją, zwiększoną wrażliwość na bodźce akustyczne, zaburzenia emocjonalne czy poznawcze. Użycie funkcji Słuchanie Na Żywo wraz z AirPods lub kompatybilnymi słuchawkami Beats posiadającymi funkcję Aktywnej Redukcji Hałasu (ANC – ang. Active Noise Cancelling) sprawia, że osoby z dobrym słuchem, lecz mające duże problemy z koncentracją, mogą się doskonale skupić na głosie mówiącego. Nie rozpraszają ich odgłosy otoczenia, rozmowy innych osób, słaba akustyka, pogłos pomieszczenia, czy zbyt cichy głos. Słyszą wypowiedź tak, jak by mówiący zwracał się tylko do nich.
Włączanie funkcji Słuchanie Na Żywo
Aby skorzystać z dobrodziejstw tej funkcjonalności wystarczy do iPhone lub iPada podłączyć słuchawki AirPods albo Beats, w iUrządzeniu włączyć opcję Słuchanie Na Żywo i położyć je na przykład na biurku nauczyciela.
Wygodne włączanie opcji Słuchanie Na Żywo wymaga niewielkiej, wstępnej konfiguracji. W tym celu w Ustawieniach Centrum Sterowania na liście dostępnych pozycji musimy zaznaczyć opcję Słuch. Dzięki temu w Centrum Sterowania pojawi się nowy element, przez VoiceOver anonsowany jako Aparaty Słuchowe. Po jego aktywowaniu, na ekranie wyświetli się przycisk Live Listen, czyli Słuchanie Na Żywo. Funkcja będzie nieaktywna do momentu, gdy do iPhone podłączycie słuchawki.
Gdy nasze iUrządzenie mamy już połączony ze słuchawkami, aparatem słuchowym lub Procesorem Dźwięku, wystarczy otworzyć Centrum Sterowania, stuknąć w przycisk Aparaty Słuchowe a następnie Live Listen.
Osoby słabo słyszące, które na stałe mają sparowane z iPhone swoje aparaty słuchowe lub Procesory Dźwięku, Słuchanie Na Żywo mogą włączyć przechodząc do Ustawienia / Dostępność / sekcji Słuch i Aparaty Słuchowe. Następnie stuknąć w nazwę swojego aparatu słuchowego w obszarze Aparaty słuchowe MFi i tam aktywować opcję Słuchanie Na Żywo.
Trzecim sposobem włączania opcji Słuchanie Na Żywo jest skorzystanie ze skrótów dostępności, gdzie Live Listen stanowi jedną z opcji do wyboru. Oczywiście tylko wtedy, gdy do iPhone lub iPada podłączone mamy słuchawki, aparat słuchowy lub Procesor Dźwięku.
Podsumowanie
Nie raz i nie dwa miałem okazję obserwować w działaniu profesjonalny Zestaw FM. Dzięki temu wiem, że funkcja Słuchanie Na Żywo, szczególnie w połączeniu z AirPods Pro, osobom niemającym problemów ze słuchem daje całkiem zbliżone możliwości. Oczywiście w pełni profesjonalne Zestawy FM, wyposażone w mikrofony kierunkowe, mikroporty, wzmacniacze sygnału i rozbudowane nadajniki, to sprzęt tworzony z myślą o osobach słabo słyszących, którego nie zastąpią iUrządzenia z ich dookólnymi mikrofonami. Jednak u osób ze szczególnymi potrzebami, nie posiadającymi dysfunkcji słuchu, iPhone lub iPad ze słuchawkami oraz opcją Słuchanie Na Żywo sprawdzi się doskonale. Na lekcjach w szkole, zajęciach na uczelni, szkoleniach zawodowych czyy w jakichkolwiek gorszych warunkach akustycznych. Występujących nie tylko wewnątrz pomieszczeń i budynków, ale także w transporcie publicznym czy w trakcie wydarzeń plenerowych.
Prowadząc szkolenia stacjonarne, szczególnie takie odbywające się w dużych salach, bardzo często spotykam się z sytuacjami, że ktoś mnie nie słyszy lub nie rozumie. I nie są to osoby z dysfunkcją słuchu. Jeśli na takiej sali nie ma osobnego nagłośnienia, to zestaw iPhone z AirPods stanowić może doskonałe racjonalne usprawnienie sprawiające, że taka osoba jednak wyniesie coś ze szkolenia.
jeśli więc my sami lub nasi bliscy posiadamy podobne problemy z koncentracją, albo wyraźnym słyszeniem w różnych sytuacjach, to jeśli aktualnie zastanawiacie się nad jakimiś słuchawkami bezprzewodowymi, uważam że warto rozważyć zakup AirPods lub Beats. Nie jest to sprzęt specjalistyczny. Nie kosztuje tyle co sprzęt specjalistyczny. Nie stygmatyzuje jak sprzęt specjalistyczny. Za to zwykle mamy go przy sobie i w podobnych do opisanych powyżej sytuacjach może sprawdzić się doskonale. Jest to także dodatkowy argument do wzięcia pod uwagę, gdybyście zastanawiali się nad wyborem nowych lub zmianą dotychczasowych słuchawek bezprzewodowych.