ViaOpta Nav – piesza nawigacja dla iPhone

Na pierwszy rzut oka bardzo dziwne może się wydawać, że włoska firma farmaceutyczna Novartis Pharmaceutical bierze się za tworzenie pieszej nawigacji dla niewidomych. Przestaniemy się jednak dziwić, gdy dowiemy się, iż twórcą programu jest zatrudniony w tejże firmie Giovanni Luca Ciaffoni, czyli twórca szeroko znanej Ariadne GPS.

Stworzony przez Lucę program ma niespełna rok i w niczym nie przypomina Ariadne. Różnic jest sporo ale wymienię tylko trzy najważniejsze. Po pierwsze program jest znacznie prostszy, intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze. Po drugie prowadzi nas zakręt po zakręcie. I wreszcie po trzecie, jest zupełnie darmowy…

Po instalacji, uruchomieniu aplikacji i zaakceptowaniu całego szeregu komunikatów, na ekranie znajdziemy jedynie cztery przyciski.

  • Ustawienia zawierają możliwość zmiany jedynie kilku podstawowych parametrów.
  • Ulubione Miejsca dodawane przez nas lokalizacje.
  • Nowy Adres umożliwia wyszukanie i nawigowanie do konkretnego adresu.
  • Pozycja dostarcza informacji na temat naszego aktualnego położenia i jakości sygnału GPS, umożliwia podzielenie się naszą bieżącą pozycją, a także przeglądanie bezpośredniego otoczenia pod kątem POI podzielonych na kategorie w rodzaju Jedzenie, Turystyka, Finanse, Zakupy itd.

Ta ostatnia funkcja zasługuje na szczególną uwagę. Z jednej strony wspomniane kategorie posiadają dodatkowe poziomy zagnieżdżenia. I tak np. w Finansach znajdziemy osobne kategorie jak Banki czy Bankomaty. W Edukacji Szkoły, Przedszkola czy Biblioteki. W Zakupach oczywiście Supermarkety ale również Piekarnie, Kioski a nawet Warzywniaki. Ten drugi aspekt to możliwość rozpoczęcia nawigowania od razu do każdego z odnalezionych POI.

Jak z tego korzystać?

Nawigowanie z ViaOpta Nav jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać nowy adres, tapnąć Return na klawiaturze ekranowej i potwierdzić nasz wybór na wyświetlonej liście. Analogicznie wystarczy tapnąć w wybrane POI z licznych kategorii. Na ekranie pojawi się kilka opcji a wśród nich: Mapa, Zapisz oraz Idź do…
Po wybraniu tej ostatniej tapiemy w przycisk Opis Trasy. Na ekranie wyświetli nam się cała trasa, którą będziemy przemierzać. Jeśli uznamy, że trasa nam odpowiada to wystarczy jak tapniemy przycisk Rozpocznij Nawigację znajdujący się u góry ekranu.

Plusy

Luca stworzył bardzo prosty i intuicyjny program. Jego obsługa jest banalnie prosta. Oferuje również to czego brakuje wielu osobom w innych aplikacjach, czyli informowanie zakręt po zakręcie. Program mówi nam np. „za 30 metrów skręć w lewo”, albo „Łagodnie skręć w prawo” lub też „za sto metrów skrzyżowanie Wolności i Dalekiej”.
Ogromny plus programu stanowi polski język interfejsu oraz fakt, że program jest dostępny w AppStore zupełnie bezpłatnie.

Minusy

Niestety, są i minusy. Bardzo fajnie program prowadzi nas zakręt po zakręcie ale tylko wzdłuż ulic. Jeśli poruszamy się np. po lesie, parku czy alejkami osiedla, możemy otrzymać komunikat: „Jesteś poza trasą”. Gdy program zlokalizuje nas przy drodze, automatycznie przeliczy trasę i poinformuje nas” „Wróciłeś na trasę”. Niestety, pomiędzy tymi komunikatami jesteśmy skazani na własne umiejętności.
Drugi minus to konieczność posiadania dostępu do internetu. Niby obecnie to nie problem ale na pewno sami nie raz mieliście kłopoty z zasięgiem Waszego operatora. W sytuacji gdy nawigacja naprawdę może być niezbędna, brak dostępu do sieci może uniemożliwić Wam korzystanie z VON. Otrzymacie wtedy jedynie komunikat: „Błąd. Nie udało się uzyskać informacji pozwalających na prowadzenie do miejsca docelowego”.

Podsumowanie

Aplikacja VON jest stosunkowo młodym programem. Sądząc jednak po jej dotychczasowych kilku aktualizacjach, sprowadzających się do dostosowania aplikacji do wymagań nowego systemu operacyjnego oraz dodania wsparcia dla AppleWatch, program nie będzie rozbudowywany o nowe funkcje.

Osobiście uważam VON za bardzo interesującą aplikację. Na pewno zagości w moim katalogu z programami do pieszej nawigacji. Myślę jednak, iż zdecydowanie lepiej sprawdzi się ona w centrach miast niż na osiedlach czy terenach niezurbanizowanych.

Ponieważ program jest bezpłatny zachęcam wszystkich posiadaczy mobilnych urządzeń z systemem iOS do przetestowania ViaOpta Nav. Aplikację znajdziecie pod poniższym odnośnikiem.
Pobierz bezpłatny ViaOpta Nav z AppStore

5 komentarzy na temat “ViaOpta Nav – piesza nawigacja dla iPhone

  1. Witam. Aplikacja na pierwszy rzut oka bardzo prosta i na pewno ją wypróbuję. Czy istnieje jakiś program, najlepiej bezpłatny, do rozpoznawania banknotów? Pozdrawiam

  2. Dzięki za odpowiedź. Vision Hunt jest płatny, nawet go kiedyś z ciekawości kupiłem i rozpoznaje tylko euro i dolary. Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona