VoiceOver i odtwarzanie prezentacji w KeyNote – Twój pierwszy kęs

Tym razem za inspirację dziękuję Asi, która poszukiwała odpowiedzi na pytanie, jak za pomocą VoiceOver odtwarzać prezentacje w aplikacji KeyNote w systemie macOS. Doniedawna był to problem dotyczący jedynie osób muszących zawodowo prowadzić najróżniejsze wystąpienia, ale odkąd system, zarówno niższej, jak i wyższej edukacji oszalał na punkcie prezentacji, muszą z nich również korzystać uczniowie i studenci. Tak więc podpowiadam, jak wygodnie w programie KeyNote zademonstrować prezentację przy pomocy VoiceOver.

Na szczęście użytkownicy systemu macOS bezpłatnie mogą korzystać z biurowego pakietu iWork, w skład którego wchodzi między innymi program KeyNote. Jeśli Wasz iKomputer nie posiada takiej aplikacji, możecie ją bezpłatnie pobrać z AppStore. A gdy już ją zainstalujecie, nawet nie musicie jej uruchamiać. Wystarczy jak otworzycie plik prezentacji, a on już domyślnie otwarty zostanie w KeyNote.

Obsługa prezentacji w KeyNote

Po otwarciu prezentacji w KeyNote, uruchamiamy ją naciskając skrót klawiszowy Option+Command+p. Aby przejść na kolejne slajdy prezentacji, wystarczy po prostu naciskać klawisz spacji.

Jeśli w trakcie naszego wystąpienia chcemy poruszać się pomiędzy slajdami do tyłu i przodu, powinniśmy skorzystać ze skrótu FN i strzałek góra/dół przy włączonej szybkiej nawigacji. Jeśli szybka nawigacja jest wyłączona, pomijamy klawisz FN. Osobiście preferuję obsługę KeyNote przy włączonej szybkiej nawigacji, więc moje dalsze podpowiedzi dotyczą właśnie takiej sytuacji.

Domyślnie po przejściu do nowego slajdu, VoiceOver odczytuje tylko jego tytuł. Aby poznać treść samego slajdu, naciskamy strzałkę w prawo. W tym momencie VO odczyta nam całą zawartość bieżącego slajdu.

Jeśli jednak chcemy dokładnie zapoznać się z jego treścią, albo w trakcie prowadzonego wystąpienia po kolei odnosić się do poszczególnych punktów zaprezentowanych na slajdzie, wchodzimy z nim w interakcję i już klasycznie, za pomocą strzałek kursorów nawigujemy po tekście.

Ot i cała filozofia. Ze swej strony mogę jeszcze tylko dodać, że za pomocą VoiceOver z KeyNote korzysta się bardzo wygodnie i intuicyjnie.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.