Wpisywanie tekstu na Apple TV

Kolejne z cyklu pytań związanych z Apple TV dotyczy innego niż domyślny, sposobu wprowadzania tekstu na Apple TV. Tradycyjnie odbywa się to oczywiście za pomocą pilota do telewizyjnej przystawki od Apple. Z VoiceOver nie jest to jednak ani szybkie, ani wygodne, ani przyjemne – o czym bardzo szybko przekonują się wszyscy użytkownicy. Na szczęście istnieje kilka dostępnych alternatyw.

Zrzut z zablokowanego ekranu iPada z komunikatem o dostępnej Klawiaturze Apple TV


Pierwszą jest podłączenie do Apple TV bezprzewodowej klawiatury bluetooth. Jeśli akurat posiadacie taką w domu, to może to być jakieś rozwiązanie. Nie każdy jednak lubi lub chce trzymać przy telewizorze dodatkową klawiaturę.

Innym, wg mnie znacznie lepszym rozwiązaniem, jest użycie klawiatury ekranowej wyświetlanej na jednym z naszych iUrządzeń. Jednak aby ten sposób zadziałał, spełnionych musi zostać kilka warunków:

  • iPhone lub iPad muszą być skonfigurowane z wykorzystaniem tego samego Apple ID, które użyte zostało do konfiguracji Apple TV;
  • iPhone lub iPad muszą posiadać włączony Bluetooth;
  • iPhone lub iPad nie mogą znajdować się zbyt daleko od Apple TV;
  • iPhone lub iPad w Ustawieniach powiadomień muszą posiadać włączoną opcję Klawiatura Apple TV.

Zrzut ekranu iPhone z komunikatem o dostępnej Klawiaturze Apple TV wyświetlanym w Centrum Powiadomień

Jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione, po wywołaniu jakiegokolwiek pola edycyjnego z poziomu Apple TV, na iUrządzeniu będącym w zasięgu bluetooth Apple TV pojawi się komunikat o treści:

KLAWIATURA APPLE TV, Używanie klawiatury, Wpisuj tekst na Apple TV z klawiatury iOS. Naciśnij, aby zacząć.

Zrzut ekranu iPhone z komunikatem o dostępnej Klawiaturze Apple TV ulokowanym pod Paskiem Statusu

Komunikat ten, w zależności od stanu aktywności naszego iUrządzenia, pojawić się może na zablokowanym ekranie, tuż pod paskiem statusu, lub w Centrum Powiadomień. Jego aktywowanie otworzy na ekranie iPhone lub iPad wirtualną klawiaturę.

Zrzut ekranu z iPada - Wyświetlona klawiatura ekranowa Apple TV na ekranie iPada

Za pomocą klawiatury ekranowej iUrządzenia, nie tylko możemy wprowadzać znaki w klasyczny sposób, ale możemy również skorzystać z bardzo wygodnej funkcji dyktowania. Wg mnie jest to najbardziej efektywny sposób wprowadzania tekstu, przynajmniej w do czasu gdy Apple wprowadzi polską Siri, i udostępni polskim użytkownikom możliwość dyktowania tekstu z poziomu pilota do Apple TV.