Autoryzacja z VoiceOver aplikacji YouTube na Apple TV

Jak się okazuje, część z Was znalazła pod choinką najnowsze modele Apple TV, a wraz z nimi pojawiło się również kilka pytań. Jednym z nich jest: Jak z VoiceOver autoryzować aplikację YouTube na Apple TV. I dziś właśnie na to pytanie postaram się odpowiedzieć.

Zrzut ekranu z iPhone - Widok okna Twoje dane w innych aplikacjach YouTube

Gdy już zainstalujecie YouTube na Waszym Apple TV, przy pierwszym uruchomieniu programu, na ekranie pojawi się prośba o zalogowanie do serwisu YouTube. I w tym miejscu występują aż trzy „Niestety”.

Pierwsze niestety to fakt, że monit ten pojawia się również po każdej kolejnej aktualizacji aplikacji na ATV.
Drugie niestety to sytuacja, w której zamiast klasycznego pola na login i hasło, do dyspozycji dostajecie jedynie trzy następujące opcje logowania:

 1. Zaloguj się za pomocą telefonu – Połącz się z aplikacją YouTube;
 2. Zaloguj się w przeglądarce – Wprowadź kod online;
 3. Korzystaj z YouTube jako niezalogowany użytkownik.

Trzecie niestety związane jest ze sposobem wyboru poszczególnych opcji. Nie dokonujemy tego tradycyjnymi gestami VoiceOver na gładziku pilota, lecz wybierając na wirtualnym pokrętle Tryb Interakcji i jednym palcem eksplorując powierzchnię dotykową. Po ustawieniu się na wybranej opcji, po prostu naciskamy górną krawędź pilota, potwierdzając nasz wybór.

Opcja „Korzystaj z YouTube jako niezalogowany użytkownik”, nie wymaga tłumaczeń. Jeśli niczego nie subskrybujecie i nie Interesuje Was dostęp do historii wyszukiwań, śmiało możecie z niej skorzystać.

Druga opcja, po jej wybraniu, wyświetli Wam na ekranie indywidualny adres dla waszego Apple TV i kod autoryzujący. Jeśli chcielibyście z niej skorzystać, w dowolnej przeglądarce internetowej powinniście wpisać podany adres, a na znajdującej się pod nim stronie podać kod autoryzacyjny przepisany z ekranu TV.

Pierwsza z zaproponowanych opcji może jest najbardziej skomplikowana, ale wg mnie jest przy tym najwygodniejsza dla osoby niewidomej korzystającej z VoiceOver. Wymaga też od użytkownika posiadania iUrządzenia mobilnego znajdującego się w tej samej sieci Wi-Fi co Apple TV, i zainstalowanej mobilnej wersji YouTube, w której użytkownik będzie zalogowany.

Tak więc jeśli spełniasz te warunki:

 • Uruchom na iUrządzeniu aplikację YouTube;
 • Na Apple TV wybierz opcję Zaloguj się za pomocą telefonu – Połącz się z aplikacją YouTube;
 • Po chwili na ekranie twojego iUrządzenia pojawi się przycisk „Dotknij, aby zalogować się na telewizorze” – Stuknij w niego dwukrotnie;
 • Teraz w mobilnej aplikacji YouTube na iUrządzeniu aktywuj przycisk anonsowany przez VoiceOver jako Twoje Konto;
 • Na ekranie iUrządzenia pojawi się okno z pytaniem i ostrzeżeniem:

  Logujesz się do aplikacji YouTube na telewizorze?
  Na telewizorze pojawią się Twoje subskrypcje, playlisty i inne sekcje.
 • I jeśli na tym ci właśnie zależy, to stukasz w przycisk: Kontynuuj jako Twoja Nazwa Użytkownika;
 • Na ekranie iUrządzenia pojawi się jeszcze okienko z prośbą o udzielenie zgód wszelakich. Aktywujesz w przycisk Zezwól, i od tej pory możesz się cieszyć dostępem do własnego konta YouTube na Apple TV.

Opis może brzmieć skomplikowanie, ale cały proces trwa mniej więcej tyle samo ile przeczytanie powyższej instrukcji. Zachęcam do sprawdzenia, i jak już będziecie zalogowani, pamiętajcie aby odwiedzić i zasubskrybować mój kanał na YouTube. 😉