Apple Watch i dostępne czasoumilacze

Jakiś czas temu opublikowałem wpis Sudoku na iPhone dostępne dla VoiceOver. Od tamtej pory otrzymałem od Was. trochę zapytań o inne tego typu aplikacje. Kilka propozycji wymieniam w tym wpisie. Jednak kilkoro z Was dodatkowo zainteresowało się podobnymi grami, ale działającymi na zegarkach Apple Watch. A ponieważ ten temat interesował mnie także już od jakiegoś czasu, to tu także mogę zaproponować Wam ze dwa czasoumilacze.

Ekran wyszukiwania aplikacji w App Store na Apple Watch

Sudoku Plaza

Widok częściowo ułożonej planszy Sudoku

Skoro pytania pojawiły się po wpisie o sudoku, zacznijmy od aplikacji Sudoku Plaza. Jak nie trudno zgadnąć, mamy tu do czynienia z zegarkową wersją Sudoku. Apple Watch posiada jednak stosunkowo mały ekran, więc w tym wypadku układać możemy jedynie plansze o boku czterech pól. I choć początkowo może nam brakować większych plansz, to szybko się zorientujemy, że w systemie watchOS VoiceOver nie umożliwia nawigacji w pionie. Dlatego akurat w tym wypadku obecność wszystkich pól planszy na ekranie stanowi czynnik, dzięki któremu w ogóle jesteśmy w w stanie ułożyć to niewielkie Sudoku. Lokalizację poszczególnych pól określamy eksplorując ekran jednym palcem.

Ekran wyboru cyfr

Jeśli chcemy wstawić jakąś cyfrę w wybrane pole, najpierw dotykamy go palcem, a następnie stukamy dwukrotnie w ekran, aby je aktywować. Otwarty zostanie ekran wstawiania cyfr. Wystarczy dwukrotnie stuknąć w wybraną pozycję, aby cyfra trafiła na planszę.

Gdy cała plansza zostanie prawidłowo ułożona, VoiceOver zaanonsuje nam koniec gry i poda całkowity czas trwania naszej rozgrywki.

Ekran menu z opcjami New Game oraz Best Time

Po dwukrotnym stuknięciu w ekran jednym palcem i przytrzymaniu palca na ekranie po drugim stuknięciu, otwarte zostanie menu kontekstowe, gdzie możemy rozpocząć nową grę, lub sprawdzić nasz dotychczas najlepszy czas.

Gra jest bezpłatna i możecie ją zainstalować np. korzystając z poniższego odnośnika.

Pobierz Sudoku Plaza z App Store

Kółko i Krzyżyk

Widok planszy z kilkoma kółkami i krzyżykami

Tej gry chyba również nikomu nie trzeba przedstawiać. Na zegarku gramy na klasycznej planszy, 3 na 3 pola. Wyboru poziomu trudności możemy dokonać z poziomu menu kontekstowego. Poziom Średni i Trudny są już płatne. Koszt zakupu to niecałe 9 PLN. Przy czym poziom trudności nie przejawia się w ilości pól, ale w poziomie sprawności naszego wirtualnego przeciwnika.

Wybór poziomu trudności - Łatwy, Średni i Trudny

Grę zawsze rozpoczynamy jako pierwsi, wstawiając Kółko w wybrane pole. Tutaj, podobnie jak w przypadku Sudoku Plaza, nie możemy z VoiceOver korzystać z nawigacji w pionie, więc i tu musimy eksplorować ekran palcem. Niestety VoiceOver nie anonsuje ruchu naszego wirtualnego przeciwnika, dlatego za każdym razem musimy sprawdzać, gdzie został postawiony Krzyżyk. Gdy nasz wirtualny przeciwnik wykona swój ruch, wtedy my wstawiamy kolejne Kółko.

Widok ekranu z informacją o końcu gry i wygranej

A gdy już prawidłowo wstawimy Kółka w całej linii, VoiceOver zaanonsuje nam komunikat: Kółko Selected. Na ekranie pojawi się komunikat: Koniec Gry, Wygrałeś. Analogicznie tyle, że już bez informacji o zaznaczeniu, pojawić się może komunikat o remisie lub przegranej. Na tym samym ekranie widnieje przycisk Menu. Po jego aktywacji będziemy mogli ponownie wybrać poziom trudności i rozpocząć nową grę.

Widok ekranu z informacją o końcu gry i remisie

Aplikację stworzył Polak, więc jej cały interfejs jest w języku polskim. Program możecie zainstalować korzystając z poniższego odnośnika.

Pobierz Kółko i Krzyżyk z App Store

Podsumowanie

Niestety żadna z wymienionych gier nie przekazuje VoiceOver informacji o współrzędnych poszczególnych pól, tak jak robi to Accessible Sudoku. Dzięki takiej informacji znacznie wygodniej obsługiwałoby się oba czasoumilacze. Mimo wspomnianych mankamentów, mam nadzieję, że aplikację spełnią swoje zadanie i umilą Wam czas, będąc zawsze pod ręką.