MathMelodies – Edukacyjna gra na iPada

W zeszłym tygodniu miałem okazję wysłuchać ciekawej prelekcji, w trakcie której Cristian Bernareggi z włoskiego uniwersytetu w Mediolanie zaprezentował edukacyjną grę matematyczną dla dzieci z dysfunkcją wzroku stworzoną na iPada.

W AppStore znajduje się aktualnie ponad 75000 aplikacji edukacyjnych. Po analizie części z nich naukowcy doszli do wniosku, że większość programów posiada dostępne interfejsy lecz niedostępną treść. Badając tzw. Audiogry postanowili stworzyć dostępną grę edukacyjną dla niewidomych dzieci.

Programując grę, wykazali się doskonałym podejściem w zakresie uniwersalnego projektowania. Wśród dzieci testujących wdrażane rozwiązania znaleźli się zarówno sprawni jak i niepełnosprawni użytkownicy.

Aplikacja MathMelodies, dostępna bezpłatnie w AppStore, posiada dwa poziomy komunikacji: wizualny i dźwiękowy. Przykładowo, na ekranie wyświetlane są zwierzęta. Nie jest istotny ich kształt ponieważ po ich dotknięciu odtwarzany jest dźwięk. Np. dotykając psa, dziecko słyszy jego szczekanie. Dotykając kota, miałczenie.

Gra posiada szereg zadań podzielonych tematycznie, np. mówiąca mapa, baśniowy ogród itp. W trakcie zabawy dzieci uczą się dodawania, odejmowania i innych działań matematycznych. Aplikacja wykorzystuje systemową syntezę mowy. Wyświetlane komunikaty są automatycznie odczytywane przez syntezator mowy, więc z aplikacji korzystać mogą dzieci nie potrafiące jeszcze czytać. W każdym momencie można jednym przyciskiem wywołać powtórne odczytanie komunikatu. Dodatkowo, gesty programu nie kolidują z gestami technologii asystujących np. VoiceOver.

Aplikację sprawdziłem osobiście i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Bardzo dobrze przygotowany program zarówno pod względem dostępności jak i merytorycznym. Niestety, gra aktualnie występuje jedynie w wersji anglojęzycznej, lecz jej konstrukcja umożliwia łatwe przygotowanie innych wersji językowych. Trzymam kciuki, aby jak najszybciej pojawiła się MathMelodies z polskim interfejsem.

Jak zwykle zachęcam do testowania i dzielenia się wrażeniami. Link do pobrania bezpłatnej wersji poniżej.

Pobierz MathMelodies z AppStore

Jeden komentarz na temat “MathMelodies – Edukacyjna gra na iPada

Możliwość komentowania jest wyłączona