Ostatnio rzadko się zdarza, abym wstawiał tu teksty dotyczące aplikacji działających w środowisku Windows. Jednak niedawno prowadziłem szkolenie, na którym omawialiśmy różne sposoby dodawania alternatyw do mediów. I w pewnym momencie okazało się, że zalecany przeze mnie sposób dodawania tekstów alternatywnych dla grafik w MS Word działa tylko za pierwszym razem, jeśli próbujemy tej sztuki z NVDA i w najnowszej wersji MS Word.
Na tyle mnie to zaskoczyło, że postanowiłem temat zgłębić i dla jednej z uczestniczek szkolenia przygotować szczegółową instrukcję postępowania. A skoro jej może się to przydać, pomyślałem że i Wam w przyszłości może być pomocna.
Dodawanie tekstu alternatywnego do grafik w MS Word
Poniższy opis dotyczy edytora Word z pakietu MS Office, działającego w systemie Windows, oraz programu odczytu ekranu NVDA.
- Do otwartego dokumentu w edytorze Word wstawiamy dowolny obrazek, np. poprzez funkcję ctrl+v.
- Ustawiamy się na końcu lini w której znajduje się grafika, tuż za nią, a następnie przytrzymując klawisz Shift raz naciskamy strzałkę w lewo aby zaznaczyć całą grafikę.
Włączony NVDA może to zaanonsować jako: Slash, zaznaczone. - Naciskamy menu kontekstowe, tj. klawisz znajdujący się na prawo od prawego klawisza Alt, lub Shift+F10, aby w ten sposób otworzyć menu kontekstowe.
- Z menu kontekstowego wybieramy opcję – Formatuj obraz / Formatuj kształt. Jeśli grafika została poprawnie zaznaczona, to opcja ta jest ostatnią na liście.
UWAGA!!! Zwykle za pierwszym razem fokus NVDA jest automatycznie przenoszony do okna formatowania. Bardzo często jednak fokus programu odczytu ekranu zostanie w miejscu zaznaczonej grafiki. Wtedy należy, wykorzystując wtyczkę ObjPad i nawigację obiektową, w trybie nawigacji sieciowej przejść w lewo, do okna formatowania obrazu.
Przypominam, że tryby wtyczki zmieniamy naciskając skrót klawiszowy Ctrl+NVDA+Tabulator. - Na pozycji Układ i właściwości należy nacisnąć spację aby ją aktywować, a następnie przejść na pozycję Tekst Alternatywny i jeśli nie jest zaznaczona, ją również zaznaczyć spacją.
- Teraz należy we wtyczce ObjPad (jeśli jej używamy) przełączyć się na zwykły / podstawowy tryb nawigowania, i tabulatorem przejść dalej, gdzie w polu Opis wpisać należy treść tekstu alternatywnego.
- Nie trzeba niczego potwierdzać, wystarczy nacisnąć klawisz ESC aby powrócić do dokumentu, w którym znajdować się już będzie grafika wyposażona w tekst alternatywny.
W ten sposób możecie tworzyć bardziej dostępne dokumenty.