Parowanie Apple Watch z telefonem

Okazuje się, że sparowanie Apple Watch z telefonem wcale nie jest tak proste i oczywiste jak np. zestawienia w pary iPhone z bezprzewodowym zestawem słuchawkowym. Mam nadzieję, że poniższa instrukcja oszczędzi wiele frustracji nowym właścicielom Apple Watch.

Łączenie w pary Apple Watch i telefonu

  1. Zaczynamy od włączenia Apple Watch, przytrzymując przez dwie sekundy przycisk znajdujący się tuż obok wystającej korony zegarka. Pierwsze uruchomienie Apple Watch trwa około 90 sekund więc musimy uzbroić się w cierpliwość.
  2. Po upływie wspomnianego czasu trzykrotnie, szybko naciskamy koronę zegarka aby włączyć VoiceOver. Jest to odpowiednik trzykrotnego naciśnięcia klawisza Home w iUrządzeniu.
  3. Gdy usłyszymy syntezę mowy, klasycznym gestem iOS przeciągnięcia palcem w lewo lub prawo wybieramy język systemu Watch OS. Niestety w aktualnej wersji systemu nie ma języka polskiego. Gdy ustawimy się na np. Angielskim, aktywujemy go poprzez klasyczne podwójne tapnięcie jednym palcem.
  4. Teraz przenosimy się na nasz telefon i uruchamiamy aplikację Apple Watch.
  5. W aplikacji tapiemy przycisk Rozpocznij Łączenie a następnie przycisk Połącz Apple Watch w parę ręcznie.
  6. Wracamy do zegarka i w wersji anglojęzycznej aktywujemy przycisk, jeśli dobrze pamiętam Info about paring. To jedyny przycisk na ekranie.
  7. W kolejnym kroku tapiemy przycisk Par iPhone Manually. Spowoduje to, że na ekranie wyświetli się informacja z numerem identyfikacyjnym Apple Watch.
  8. Teraz powracamy do naszego telefonu i wybieramy na nim model Apple Watch, zgodny z numerem wyświetlanym na zegarku.
  9. Po wybraniu Apple Watch wracamy do zegarka na którym wyświetli się sześciocyfrowy kod PIN, który należy wpisać na telefonie.
    Uwaga! Należy to zrobić szybko (ok. 15 sekund). W przeciwnym razie proces parowania będziecie musieli rozpocząć od nowa.
  10. Jeśli kod wpisany zostanie poprawnie usłyszymy z naszego telefonu: Apple Watch jest połączony w pary. Na telefonie wyświetlą się informacje o modelu sparowanego Apple Watch, a poniżej pojawi się przycisk, który teraz aktywujemy: Skonfiguruj Apple Watch.
    Jeśli nie jest to pierwszy Apple Watch parowany z tym telefonem, poniżej będzie znajdował się dodatkowy przycisk umożliwiający przywrócenie kopi zapasowej zegarka.
  11. Po wybraniu Skonfiguruj Apple Watch przechodzimy całą procedurę konfiguracyjną.
  12. W preferencjach nadgarstka wybiera się rękę na której zegarek będzie noszony.
  13. Akceptuje się warunki licencyjne Apple i podaje Apple ID oraz hasło.
  14. Zgadzamy się na włączenie opcji lokalizacji i wysyłanie lub nie informacji diagnostycznych.
  15. Jeśli Siri jest włączona na telefonie to zostaniemy zapytani czy na Apple Watch także ma ona działać.
  16. W kolejnym kroku możemy, ale nie musimy, podać kod zabezpieczający zegarek. Kod wymagany jest po zdjęciu zegarka z nadgarstka i nie trzeba go podawać aż do kolejnego zdjęcia Apple Watch z ręki. Sam kod może być krótki (4 cyfry), lub długi (wedle uznania). Sam kod zabezpieczający wprowadzamy na Apple Watch. Robimy to dwukrotnie z VoiceOver w trybie pisania standardowego.
  17. Po podaniu kodu zegarek pyta, czy ma być odblokowywany w momencie gdy odblokowany jest iPhone. Oczywiście możemy się na to zgodzić lub nie.
  18. Po wpisaniu kodu wracamy do iPhone, który nas pyta o Instalację dostępnych aplikacji. Jeśli się na nią zgodzimy, na Apple Watch zostaną zainstalowane wszystkie aplikacje z naszego telefonu, które mają taką funkcjonalność. To może potrwać kilka minut. Możemy się na to zdecydować także w późniejszym terminie.
    W trakcie instalacji otrzymujemy informację o jej postępie zarówno na zegarku jak i telefonie.
  19. Na koniec pojawia się informacja:
    Twój Apple Watch został skonfigurowany i możesz teraz sterować jego ustawieniami z poziomu iPhone.
    Tapiemy jeszcze przycisk OK i w tym momencie nasz Apple Watch został w pełni skonfigurowany z poziomu telefonu.

Dodatkowa konfiguracja opcji dostępności

Chwila, moment. Tu jeszcze warto jest pozostać przy iPhone i skonfigurować kilka opcji dostępności Apple Watch.

  1. Na ekranie odszukujemy przycisk Ogólne i tam Dostępność.
  2. U dołu ekranu (ostatnia opcja) aktywujemy przycisk Skróty Dostępności i z dwóch dostępnych opcji zaznaczamy VoiceOver.
  3. Teraz wracamy o poziom wyżej i w ustawieniach VoiceOver włączamy sam VoiceOver.
    Warto tam również od razu ustawić prędkość i głośność syntezy na Apple Watch.
  4. Dodatkowo polecam również wyłączenie opcji Odczytuj po uniesieniu, przynajmniej na początku używania Apple Watch. I nie chodzi tu bynajmniej o wasze uniesienia, ale pewne odruchy sprawiające, że przy każdym machnięciu nadgarstkiem nie będziecie włączać np. Siri.

Jak wspomniałem wcześniej, mam nadzieję, że powyższa instrukcja oszczędzi Wam sporo czasu i nerwów.

2 komentarzy na temat “Parowanie Apple Watch z telefonem

  1. Witam. Instrukcja na pewno się przyda, swoją drogą nie wiedziałem, że to takie skomplikowane. No i moje zasadnicze pytanie. Czy Twoim zdaniem warta skórka wyprawki czyli czy ów zegarek wnosi jakieś szczególne ułatwienia w obsłudze iPhonea z punktu widzenia osoby niewidomej czy jest to po prostu gadżet, który niewiele wnosi do zestawu? Wiem, że apple Watch jest urządzeniem stosunkowo nowym i że pewnie z czasem funkcjonalność będzie rosła, ale jak jest w tej chwili przykładowo z aplikacjami dedykowanymi dla niewidomych jak np różne nawigacje? Poza tym jak z jego obsługą, gdy jedna ręka trzyma laskę, łatwiej chyba jednak w takiej sytuacji obsłużyć sam telefon… Pozdrawiam

  2. Witaj Marcinie! Jak na razie Apple Watch traktować trzeba głównie jako dodatkowy, niewielki ekran iPhone. Wydaje mi się, że aktualnie docenią go głównie osoby aktywne fizycznie chcące precyzyjnie monitorować swój trening oraz osoby posiadające większy ekosystem Apple, tj. Apple TV, jakieś głośniki z funkcją AirPlay albo stację dokującą z głośnikami. Dopóki Apple Watch nie otrzyma polskiego systemu i nie zwiększy się zasięg dostępnych na niego aplikacji to jego funkcjonalność jest dla osób z dysfunkcją wzroku mocno ograniczona. Dotyczy to również pieszej nawigacji, która na pewno lepiej sprawdza się z zestawem słuchawkowym niż z Apple Watch.

Możliwość komentowania jest wyłączona