Problemy z Szybką Nawigacją jednym klawiszem w systemie macOS

Ostatnio dostałem kilka pytań o problemy, jakie użytkownicy VoiceOver napotykają w trakcie korzystania z Szybkiej Nawigacji jednym klawiszem. Przede wszystkim zgłaszali, że po włączeniu tego trybu nie są wstanie wprowadzać tekstu w pola edycyjne. I jak głupio by to nie zabrzmiało, jest to prawidłowe zachowanie VoiceOver. 😉 Na szczęście Apple umożliwia rozwiązanie tego problemu. A ja Wam podpowiem, jak tego dokonać.

Widok Narzędzia VoiceOver z niezaznaczoną opcją Zawsze pozwalaj na wpisywanie w polach tekstowych podczas korzystania z szybkiej nawigacji jednym klawiszem

Opis problemu

Gdy w VoiceOver mamy włączoną Szybką Nawigację jednym klawiszem, korzystamy z tzw. jednoklawiszowych skrótów klawiszowych. Przykładowo po naciśnięciu na klawiaturze litery h, fokus VoiceOver przeniesiony zostanie na kolejny nagłówek. Litery b – na następny przycisk, l na link itd.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy otwieramy dowolne pole edycyjne lub edytor tekstu i nie jesteśmy w stanie niczego w nie wpisać. Zamiast wprowadzania kolejnych znaków, VoiceOver cały czas próbuje przenosić fokus do różnych elementów interfejsu.

Rozwiązanie problemu

Oczywiście najszybszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wyłączenie Szybkiej Nawigacji jednym klawiszem poprzez naciśnięcie skrótu VO+q. Jednak jest to tylko doraźne działanie. Co więcej, na dłuższą metę jest ono mocno irytujące.

We wcześniejszych wersjach macOS VoiceOver automatycznie wykrywał, gdy jego fokus znajdował się w polu edycyjnym. Wtedy automatycznie przechodził z trybu Szybkiej Nawigacji do trybu pisania. Od systemu Sonoma użytkownicy sami mogą decydować, jak w takiej sytuacji powinien zachowywać się czytnik ekranu. Służąca do tego opcja pojawiła się w Narzędziu VoiceOver.

Niestety domyślnie nie jest ona zaznaczona, więc czytnik ekranu przy włączonej Szybkiej Nawigacji jednym klawiszem w polach edycyjnych zachowuje się w nietypowy sposób. Aby zmienić zachowanie VoiceOver musimy ją zaznaczyć. W tym celu:

 1. Otwieramy Narzędzie VoiceOver, na przykład naciskając skrót VO+F8. Opcjonalnie VO+FN+F8.
 2. Z Kategorii Narzędzi wybieramy Polecenia.
 3. Zaznaczamy kartę Szybka Nawigacja.
 4. I tam zaznaczamy opcję: Zawsze pozwalaj na wpisywanie w polach tekstowych podczas korzystania z szybkiej nawigacji jednym klawiszem.

Od tej pory VoiceOver powinien zachowywać się prawidłowo i przewidywalnie we wszystkich polach edycyjnych. Jeśli w jakiejś sytuacji stwierdzisz, że nie jesteś w stanie wpisywać tekstu w otwartym polu edycyjnym lub edytorze tekstu, sprawdź czy jesteś z nim w interakcji.

UWAGA! Przy włączonej Szybkiej Nawigacji jednym klawiszem w wielu aplikacjach nadal nie będą działały proste skróty klawiszowe. Na przykład Option+e wywołujący w programie Commander One ustawienie tego samego katalogu w obu oknach aplikacji.

14 komentarzy na temat “Problemy z Szybką Nawigacją jednym klawiszem w systemie macOS

 1. Hej.
  Przy włączonej szybkiej nawigacji nie można też na biórku szybko dostać się do ikonki, która jest potrzebna.
  Mam kilka ikonek na biórku i gdy mam włączoną szybką nawigację, on nie ogarnia tego i traktuje mój pobyt na biórku jakbym była na stronie internetowej.
  Tego też chyba się nie da obejść?

 2. Niestety nie. To jest ta sama sytuacja jak z jednoklawiszowymi skrótami. W Finder – nie tylko na Biurku – nie przejdziesz w ten sposób do plików czy folderów zaczynających się od konkretnej litery. To samo we wspomnianym Commander One Pro.
  Ktoś chciał dobrze, a wyszło jak zwykle. 🙁
  Po mojemu jedyna korzyść, to lepsze działanie m.in. w dokumentach Worda w pakiecie MS Office.

 3. Witaj Piotrze!
  NO tym wpisem ratujesz mnie i to dosłownie. Nie miałam o tym ustawieniu pojęcia. Nie wiem jakim cudem je przeoczyłam ale przeoczyłam. Nareszcie mogę normalnie pisać w polach edycji bez konieczności wchodzenia z nimi w interakcje.
  Wcześniej po prostu wyłączałam szybką nawigację by w tym polu edycji pisać. NO a po wprowadzeniu separacji nawigacji jednym klawiszem od szybkiej nawigacji nie mogłam się przyzwyczaić do pisania w taki sposób. Ciągle zapominałam o wyłączaniu nawigacji jednym klawiszem.
  Wcześniej próbowałam poprzez konteksty sobie ten problem rozwiązać, ale okazuje się że konteksty dla czynności na macu nie działają dla VoiceOvera.
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Też tak miałem na początku. To strasznie irytujące, dlatego zacząłem szukać rozwiązania. Cieszę się, że mogłem pomóc.

 5. Zauważyłam, że ta metoda tylko działa wtedy, gdy jest uruchomiona szybka nawigacja klawiszami strzałek wraz z szybką nawigacją jednym klawiszem. Kiedy nawigacja jednym klawiszem jest uruchomiona, lecz bez szybkiej nawigacji, to ta metoda nie działa i nie możliwym staje się znowu wprowadzanie tekstu w polach edycji bez konieczności wchodzenia z polem edycji w interakcje.

 6. Nie potwierdzam. Ja prawie nigdy nie włączam Szybkiej Nawigacji klawiszami strzałek a u mnie działa. Upewnij się, że weszłaś w interakcję. Ja czasem zapominam przy szybkiej pracy. Chyba najczęściej w polu adresowym przeglądarki.

 7. Tak gdy piszemy w interakcji to to zawsze działa. Lecz gdy nie wejdzie się z polem edycji w interakcję to zdarza się że ta opcja nie działa. Raz działa, a raz nie. może to jakiś błąd systemu, bo mój znajomy ma ten sam problem co ja w tym nowym systemie. Tak samo VO czasem w niektórych polach edycji w safari nie czyta mi mijanych znaków. Zdarza się to losowo. W ogóle ten system u mnie to tak działa jakoś tak sobie. Dużo błędów, które wkurzają. Tak jak przerywanie mowy gdy VO mówi. I to też dzieje się losowo. Tutaj u mnie też coś jest z tym nie tak.

 8. Ja to zgłaszałem do Apple. Pisali mi, że tak wygląda prawidłowe działanie i że aby wpisywać w pola edycyjne, to trzeba z nimi wchodzić w interakcję.
  Czasem pewnie to ci działa automatycznie, gdy wejdziesz w pole tabulatorem. Na to też jest opcja w ustawieniach VoiceOver. I ta już jest domyślnie zaznaczona. Że tab wywołuje automatyczną interakcję.

 9. Hmmm to dziwne w takim razie to wszystko. Na pewno nie wchodzę z polem edycji za pomocą tabulatora w interakcje i on mi tam wprowadza te znaki. Lecz czasem się zatnie. Narazie to mi raz tylko się zdarzyło gdy szybkiej nawigacji klawiszami nie miałam uruchomionej. Mogę to Nawet tobie nagrać, autentycznie tak jest. Ja tak pisze w polach edycji odkąd mam maca. No a teraz gdy to ustawienie mam to mogę pisać nawet z włączoną szybką nawi. jednym klawiszem. W każdym razie dobrze wiedzieć że ta opcja ma działać tylko z interakcją. Heh, ja w ogóle myślałam że to odseparowanie szybkiej nawigacji klawiszami od tej nawi. jednym klawiszem to błąd. Hahaha i to dopiero okazało się po kilku dniach że tak miało być. Człowiek uczy się całe życie.

 10. Ooo i nawet dla pewności wyłączyłam sobie automat. interakcję tabulatorem i dalej mi to działa. NO także to na pewno nie tabulator. Fakt że ta funkcja czasem się zacina, czyli to prawda że ona najlepiej działa z interakcją.

 11. Tak, masz rację. W edytorach nie ma problemu. Problem jest w tych bardziej rozbudowanych, jak np. Word i polach edycyjnych, które są osadzane w dokumentach lub na stronach internetowych oraz w takich polach, które pojawiają się dynamicznie. Jak to wspomniane pole adresu. I gdy wtedy nie wejdziemy w interakcję, to gdzieś nam fokus ucieknie, gdy spróbujemy pisać.
  Podsumowując, to nie działa tak jak automatyczne wchodzenie w interakcję z polami w JAWS czy NVDA. I na dłuższą metę tak mi się podoba. W NVDA zawsze to wyłączałem.

 12. Dokładnie tak. Tutaj to działa lepiej niż w takim jawsie i nvda. Jest tak jak piszesz.

 13. Słuchajcie to jest genialne. Bardzo to przyspiesza pracę w Internecie. Bardzo dziękuję autorowi tego wpisu.

Możliwość komentowania jest wyłączona