Sterujemy głośnikami Sonos i Symfonisk z poziomu komputera Apple

Każdy posiadacz głośnika Sonos lub Symfonisk wie, że należy nimi zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej. Pół roku temu pisałem Wam o
aplikacji Lyd,
umożliwiającej sterowanie głośnikami z poziomu Apple Watch. Przyszła więc pora na rozwiązanie, dzięki któremu kontrolę nad głośnikami w całym domu przejmiemy z poziomu naszego komputera. Zobaczcie jakie to proste.

Zrzut ekranu z głównego okna aplikacji


Co ciekawe, w Mac App Store podobnych rozwiązań jest całkiem sporo, lecz nie każde z nich jest w pełni dostępne dla VoiceOver. Dlatego dziś chciałbym Wam zademonstrować Menu Bar Controller for Sonos, który doskonale współpracuje z czytnikiem ekranu działającym w systemie macOS. Co prawda jakiś czas temu przy włączonym VO niemożliwe było korzystanie ze skrótów klawiszowych, m.in. służących do regulacji głośności. Wystarczyło jednak zgłosić problem twórcy aplikacji, aby Alexander Heinrich w którejś z kolejnych aktualizacji wprowadził odpowiednie poprawki.

Menu Bar Controller for Sonos umożliwia nam między innymi:

 1. Odtwarzanie/Wstrzymywanie oraz pomijanie aktualnie odtwarzanej muzyki;
 2. Odtwarzanie losowych utworów z playlisty;
 3. Zmianę głośności poszczególnych głośników, oraz całych grup Sonos;
 4. Dodawanie lub usuwanie głośników z grupy;
 5. Rozpoczynanie listy odtwarzania i stacji radiowych;
 6. Automatyczne wykrywanie głośników Sonos i Symfonisk;
 7. Kontrolowanie głośności każdego głośnika w grupie;
 8. Obsługę wielu gospodarstw domowych Sonos, w tym również takie, gdzie jesteśmy Gośćmi;
 9. Ustawianie timera;
 10. Korzystanie ze świetnie działającego trybu interkomu;
 11. Obsługę za pomocą skrótów klawiaturowych.

Szczególnie ta ostatnia funkcja okazuje się być niezwykle przydatna. W ten sposób możemy bez otwierania aplikacji zarządzać odtwarzaną muzyką. Wszystkie skróty znajdziemy w ustawieniach, zakładce Shortcuts.

Samą aplikację wystarczy uruchomić raz, a następnie w ustawieniach oznaczyć, aby aktywowała się wraz ze startem systemu. Wtedy zawsze zminimalizowaną znajdziemy w Menu Statusów.

Jeśli na codzień korzystasz z głośników Sonos lub Symfonisk, to nie muszę ci wyjaśniać, że aplikacja oferuje dokładnie wszystko to, co jest nam do szczęścia potrzebne. Teraz siedząc przy komputerze nie musimy już sięgać po urządzenie mobilne, czy zegarek. Wystarczy jeden skrót klawiszowy aby wyciszyć, czy zmienić odtwarzaną muzykę.

Zrzut ekranu z listą skrótów klawiszowych.

Wisienkę na torcie stanowi wręcz doskonale działający interkom, zwany w aplikacji Wiadomością Głosową (ang. Voice Message). Przy jego pomocy możemy wysyłać wiadomości głosowe na wybrany głośnik, lub do całego gospodarstwa. I w trakcie, gdy na głośnikach odtwarzana jest muzyka, brzmi to jak głos prowadzącego w radiu. Ścieżka audio jest tylko przyciszana, a wiadomość odtwarzana jest równolegle.

Zrzut ekranu z ogólnymi ustawieniami

Jedyny minus tej aplikacji jaki przychodzi mi do głowy, to jej interfejs w języku angielskim. Program aktualnie kosztuje niecałe 20 PLN. W Ustawieniach możemy sprawdzić listę automatycznie włączonych dodatkowych opcji, z których bezpłatnie korzystać będziemy przez rok. A wśród nich znajdują się między innymi:

 1. Wyświetlanie na pasku statusu tytułu i wykonawcy aktualnie odtwarzanego utworu;
 2. Informowanie o poziomie naładowania baterii głośników posiadających akumulatory;
 3. Możliwość przeszukiwania playlist i ulubionych;
 4. Sterowanie głośnikami znajdującymi się w naszym bezpośrednim pobliżu, bez konieczności logowania się do ich sieci Wi-Fi;
 5. Możliwość konfigurowania Skrótów do zarządzania programem w systemowej aplikacji Skróty.

Aplikacja wygląda na prawdę fajnie. Myślę, że jeśli korzystasz z głośników Sonos lub Symfonisk, to z przyjemnością przetestujesz ten program. A znajdziesz go pod poniższym odnośnikiem.

 Pobierz Menu Bar Controller for Sonos z Mac App Store

A jeśli już używacie Menu Bar Controller for Sonos, to podzielcie się proszę Waszymi wrażeniami.