System macOS i resetowanie pamięci NVRAM lub PRAM

Niestety, system macOS pomimo swej słynnej wydajności, przy intensywnym użytkowaniu i pracy w trybie usypiania, zamiast pełnego wyłączania i ponownego uruchamiania systemu, również potrafi odczuwalnie zwolnić tempo pracy, a nawet przyblokować działanie niektórych funkcji systemowych. Najlepszym przykładem takiego zachowania jest automatyczne wyłączenie przełączania okien edytora za pomocą skrótu Command+`. Aby przywrócić tę funkcję, albo aby ożywić nieco naszego Maćka i zwiększyć dynamikę jego pracy, możemy od czasu do czasu zresetować jego pamięć NVRAM lub pamięć PRAM.

Brzmi to bardzo po Windowsowskiemu, ale na szczęście dokonujemy tego na sposób iście Applowy, czyli bardzo prosto, i za pomocą piętrowego skrótu klawiszowego. 😉

  1. Zaczynamy od całkowitego wyłączenia naszego komputera.
  2. Teraz na spokojnie lokalizujemy na klawiaturze następujące klawisze:
    Option, Command i dwie litery P oraz R.
  3. W kolejnym kroku czeka cię zadanie zręcznościowe, i to na czas. 😉
    Uruchom komputer i od razu, bez zwłoki, jednocześnie naciśnij wszystkie wymienione powyżej klawisze.
  4. Usłyszysz najpierw jeden odgłos uruchamiania komputera, i zaraz potem, nie później niż po piętnastu sekundach, kolejny, ale zapewne nieco cichszy. Możesz już wtedy zwolnić naciskane do tej pory klawisze.

I już, i tyle. W ten sposób pamięć podręczna została zresetowana. Po całkowitym uruchomieniu komputera, jego system powinien działać odczuwalnie żwawiej. Oczywiście jeśli wcześniej jego pamięć NVRAM lub PRAM były zaśmiecone.