Tagi NFC – Odczyt i ich programowanie na iPhone z VoiceOver i nie tylko

Temat różnego rodzaju znaczników dla osób z dysfunkcją wzroku od wielu lat regularnie absorbuje niewidomych, słabo widzących, oraz ludzi z ich otoczenia. Jako znaczniki wykorzystywane są najróżniejsze rozwiązania. Od takich taktylnych, wyczuwanych pod palcami, przez kody paskowe, QR, aż po tagi RFID, oraz wspomniane NFC. I dziś właśnie chciałbym zademonstrować Wam jak łatwo, szybko i wygodnie możemy odczytywać i programować tagi NFC.

Główne okno aplikacji NFC Tools


Więcej o NFC, czym jest, jaką posiada specyfikację techniczną itd. możecie poczytać na przykład na Wikipedii.

A demonstrowaną w nagraniu aplikację NFC Tools możecie pobrać z poniższych odnośników:

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

3 komentarzy na temat “Tagi NFC – Odczyt i ich programowanie na iPhone z VoiceOver i nie tylko

  1. Na początek dziękuję bardzo, Piotrze, że mnie oświeciłeś, bo coś mi nie wiem skąd ubzdurało się, że iPhone umie tylko czytać NFC, a coś tam jest zablokowane, że deweloperzy nie mogą tworzyć aplikacji, które zapisują coś na tagach. Nie mam pojęcia skąd to pamiętałem, z czym pomyliłem itd., ale był to główny powód dlaczego tagów NFC unikałem (np. na rzecz QR kodów).
    Następna sprawa, to linkuję do filmu na YT z podcastem „Nadgryzieni” z zeszłego tygodnia. Od drugiej godziny nagrania przez około 13 minut (do 2:13 czasu nagrania) rozmawiają o tagach NFC. Link powinien przeskoczyć do odpowiedniej, 7200, sekundy filmu. Wymieniają fajne zastosowania, jak tworzenie skrótów i robienie przypomnień do cyklicznych zadań, ale uwzględniających zwlekanie ze zrobieniem czegoś na czas.
    Najważniejszą sprawą jest to, że polecanym tagiem jest model, czy tam standard, „NTAG213”. Czy, znając się już na tym, popierasz ten wybór? Warto trzymać się tego modelu? Wyróżnia się w sposób przydatny? Czy może nie ma potrzeby przejmować się tym modelem i brać dowolny, pierwszy lepszy, najtańszy? Cenię sobie opinię „Nadgryzionych”, ale wolę dopytać również Ciebie, o ocenę, żeby nie okazało się, że, to co wyróżnia „NTAG213”, to jakaś zaleta dla widzących. Nie mniej wstępnie planuję polować przede wszystkim na ten „NTAG213” polecany model.
    Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź i polecam fragment z filmu (link niżej, mam nadzieję, że przejdzie).

  2. Hej Michale! Tak, to są właśnie te najpopularniejsze tagi NFC. I tak, nagranie udało się podlinkować i to ze znacznikiem czasowym. Bardzo dziękuję.

Możliwość komentowania jest wyłączona