VoiceOver i wstawianie emoji na OS X

Na stronach Komputer Świata pojawił się ciekawy wpis na temat możliwości wstawiania emoji z poziomu dowolnego pola edycyjnego. . Po wypróbowaniu opisywanego sposobu, i stwierdzeniu że działa, poniżej podaję przepis jak to włączyć z pomocą VoiceOver.

Generalnie w opisywanym tricku chodzi o to, że po wstawieniu do preferencji systemowych pliku emoji substitutions.plist, możliwe będzie automatyczne podmienianie wpisywanego tekstu na wybrane emoji. Aby to było możliwe należy wcześniej:

  1. Z poniższego odnośnika pobrać plik emoji substitutions.plist.
    Pobierz spakowany plik z emoji.

  2. Otworzyć Preferencje systemowe, przejść na zakładkę Klawiatura, a następnie pozycję Tekst.
  3. Ustawić fokus VoiceOver na polu z Do zastąpienia oraz Po zmianie, ale nie wchodzić z nim w interakcję.
  4. Korzystając z funkcji VO+przecinek oraz VO+kropka przeciągnąć z jego dotychczasowej lokalizacji na naszym dysku rozpakowany plik emoji substitutions.plist
    na pole z Do zastąpienia oraz Po zmianie.

Jeśli operacja zostanie wykonana poprawnie, na liście słów i grafik do zastąpienia pojawi się nowe 1066 pozycji.

Teraz aby skorzystać z nowej funkcji wystarczy w dowolnym polu edycyjnym wpisać nazwę emoji rozpoczynając i kończąc ją znakiem dwukropka. Przykładowo gdy pomiędzy dwukropkami napiszę słowo wink i nacisnę spację, na ekranie pojawi się ikonka mrugającej buźki – 😉

Samych emoji jest zbyt wiele aby się ich wszystkich nauczyć na pamięć. Na szczęście ich nazwy niejako definiują poszczególne ikony więc nawet nie znając konkretnej nazwy, jest nam łatwo się domyślić jak może ona brzmieć. Oczywiście na początku warto zapoznać się przynajmniej z listą nazw tych najczęściej wykorzystywanych przez nas emoji. I potem możemy się już bawić, np. tak:
😄 🐺 🐶 🐦 🐱 👨 👀 📚