Nie ulega wątpliwości, iż jednym z najwygodniejszych sposobów odnajdywania informacji na stronach internetowych wśród użytkowników programów odczytu ekranu jest korzystanie z tzw. Wirtualnego wyszukiwania. W Jaws wystarczy nacisnąć Ctrl+f. W NVDA Ctrl+NVDA+f. A w Voice Over na Mac OS X? Ctrl+Option+f. Wygląda prosto? Tak tylko pomyśli osoba, która nigdy nie widziała klawiatury Apple. We wszystkich komputerach tej firmy Control znajduje się tylko po lewej stronie klawiatury, co sprawia, iż korzystanie z wirtualnego wyszukiwania jest szalenie niewygodne.
Na szczęście twórcy VoiceOver przewidzieli, iż z ich programu odczytu ekranu nie będzie korzystał tylko David Copperfield czy inny utalentowany iluzjonista z wyćwiczonymi palcami i zaprojektowali szereg funkcji umożliwiających rezygnacje z dodatkowej gimnastyki. Jedną z nich jest możliwość definiowania Poleceń. I właśnie jej użyjemy aby ułatwić sobie wirtualne wyszukiwanie.
- Zaczynamy od otwarcia ustawień VoiceOver, np. poprzez naciśnięcie FN+Ctrl+Option+F8.
- Przechodzimy do karty Polecenia i tam wybieramy zakładkę Klawiatura.
- Dalej idziemy tabulatorem, i jeśli nie mamy jej zaznaczonej, zaznaczamy pozycję:
Włącz polecenia klawiszowe. - Tabulatorem przechodzimy na przycisk Dodaj.
- Po jego aktywacji fokus VoiceOver znajdzie się w polu edycyjnym więc naciskamy literę F i przechodzimy tabulatorem na przycisk Menu.
- Gdy go aktywujemy, do wyboru pojawi się mnóstwo opcji, które są akcjami do wyboru.
- Strzałkami góra/dół ustawiamy się na pozycji Znajdź i ją rozwijamy strzałką w prawo.
- Ponownie strzałkami góra/dół odnajdujemy pozycję Znajdź i naciskamy na niej Enter.
Od tego momentu, w systemie Mac OS X będziemy mogli korzystać z VoiceOver i wirtualnego wyszukiwania dokładnie w taki sam sposób jak w aplikacji Jaws, tj. naciskając jedynie klawisze Option+f.
Naturalnie opcji Poleceń można używać na wiele innych sposobów więc zachęcam do ich wykorzystywania.
Niewygodne? Ale dlaczego?
A spróbuj, Piotrze, położyć serdeczny palec na klawiszu control, a środkowy na option. Wskazujący natomiast niech tkwi na klawiszu f. Dla mnie nie ma tu nic niewygodnego. Przecież palce nie są ani niekomfortowo ustawione, ani nie nadajemy im zbyt szerokiego rozstawu.
Ale jeśli dla kogoś to jest za szerokie, to na klawiszu control możemy umieścić najmniejszy palec, na klawiszu option serdeczny, a wskazujący niech nadal pozostaje na f. To już w ogóle nie powinno nastręczać problemów.
Oba te ustawienia nie obciążają w żaden sposób mojej ręki.
Kamilu, może to jest subiektywne, w moim lub twoim wypadku, ale znam oprócz siebie jeszcze kilka osób które na to narzekają. Dlatego napisałem, że to niewygodne. Gdy próbuję działać tak jak piszesz, to odruchowo jako pierwszy naciskam klawisz F. Może to kwestia przyzwyczajenia? Jednak to kciuk i palce wskazujący oraz wielki mam najmocniejsze i nimi wolę obsługiwać skróty. W każdym razie podany sposób nie wyłącza oryginalnego wyszukiwania, a dodatkowo pokazuje możliwość wykorzystania funkcji Poleceń, które uważam za bardzo fajne narzędzie. Imho, zawsze dobrze mieć alternatywę.