Zamykanie z VoiceOver otwartych kart w Safari

Kilka razy miałem okazję obserwować, jak użytkownicy przeglądarki Safari, gubią się pomiędzy pootwieranymi przez siebie kartami, często zawierającymi podobną treść, lub należącymi do tej samej strony internetowej. Gdy pytałem dlaczego sobie nie zamkną tych kart, okazywało się że nie znają żadnego szybkiego sposobu, który by im to umożliwił, więc w ogóle tego nie robią. Co ciekawe, problem tak samo dotyczy użytkowników urządzeń mobilnych, jak i osób korzystających z komputerów firmy Apple.

Zrzut ekranu z iPhone - Opcje zamykania wszystkich Kart w Safari na iOS.


Na szczęście rozwiązanie w obu przypadkach jest banalne, więc przytaczam je poniżej, bo zapewne przyda się jeszcze nie raz, i nie jednej osobie.

Zamykanie wszystkich kart w Safari na iOS i iPadOS

 1. W otwartym oknie przeglądarki zlokalizuj przycisk anonsowany przez VoiceOver jako Karty.
  W iPhone będzie to prawy dolny róg, na iPadzie również prawy, ale górny róg.
  Czasem przycisk Karty może nie być widoczny, wtedy należy stuknąć w przycisk Pokaż Pasek Narzędzi, aby się on wyświetlił na ekranie.
 2. Dwukrotnie stuknij jednym palcem w przycisk Karta, i przez chwilę przytrzymaj palec na ekranie po drugim stuknięciu.
 3. Otworzy się nowe okno zawierające następujące opcje: Zamknij wszystkie np. 3 Karty, Zamknij tę Kartę, Nowa Karta i Nowa Karta Prywatna.
 4. Dwukrotnie stuknij palcem w opcję Zamknij Wszystkie Karty.
 5. Może się jeszcze pojawić okienko z pytaniem – Czy na pewno chcesz zamknąć wszystkie otwarte Karty?, a w takiej sytuacji należy potwierdzić swoją decyzję.

Zrzut ekranu z iPada z pytaniem: Czy na pewno chcesz zamknąć wszystkie otwarte Karty?

Zamykanie wszystkich Kart w Safari na macOS

Jeśli komuś cały opisany powyżej proces na iOS wydawał się skomplikowany, to w Safari na macOS sprawa jest o wiele prostsza.

W oknie Safari wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Option+Command+w, aby wszystkie otwarte karty zostały zamknięte. A jeśli ktoś nie wiedział, albo zapomniał, to skrót Command+w zamyka tylko jedną, aktualnie otwartą i wyświetlaną Kartę.

2 komentarzy na temat “Zamykanie z VoiceOver otwartych kart w Safari

 1. Co do zamykania kart w Safari dla iOS (prawdopodobnie również dla iPadOS) sprawę można sobie nieco uprościć / zautomatyzować tę czynność tak, by karty zamykały się automatycznie po jednym dniu, tygodniu lub miesiącu. Aby tego dokonać wchodzimy w ustawienia>safari a następnie odnajdujemy nagłówek „karty” a tam przycisk „zamknij karty”, po którego kliknięciu mamy wspomniane wyżej opcje, jak również możemy zdecydować o tym, iż karty chcemy zamykać ręcznie.
  Co do macOS myślę iż warto wspomnieć również o tym, iż skrót cmd+opt+w zamyka nie tylko okna/karty W safari, ale też okna w innych programach, np. gdy w Pages czy TextEdit pracujemy z wieloma plikami otwartymi w oddzielnych oknach, wspomniany skrót zamyka je wszystkie.:)
  Przy okazji: skoro już jesteśmy w temacie okien/kart, myślę że warto wspomnieć o skrócie służącym do przełączania się między oknami zarówno w safari jak i innych programach na macOS. Jest nim cmd+` (akcent) a w użyciu z shiftem przełącza nas na poprzednie okna.
  O zastosowaniu skrótu cmd+cyfry od 1 do 0 była już tu zdaje się niejednokrotnie mowa, dlatego wspomnę jedynie, iż służy on również do przełączania się między kartami w Safari.
  To tyle ode mnie. Pozdrawiam serdecznie.

Możliwość komentowania jest wyłączona