iPhone a rozpoznawanie odgłosów ptaków

Ponieważ mnie i Alicji zdarza się publikować w mediach społecznościowych nagrania zawierające odgłosy różnych ptaków, dość często pytani jesteśmy jak nauczyliśmy się rozpoznawać poszczególne ptaki. A tu odpowiedź jest dość prosta. Za pomocą aplikacji mobilnych w rodzaju Merlin Bird ID. I to właśnie na demonstracje działania tej właśnie apki chciałbym Was dziś zaprosić.

Główne okno aplikacji Merlin Bird ID


UWAGA!!! Gdy uruchamiacie nasłuchiwanie w aplikacji Merlin Bird ID, VoiceOver automatycznie jest ściszany. To po to, aby nie zagłuszać nagrywanych odgłosów. Gdy kliknięcie w przycisk Stop lub Cancel, poziom głośności wróci do normy.

W nagraniu wykorzystałem następujące odgłosy:

 1. Jeżyk Pospolity
 2. Kos Europejski
 3. Sikorka Bogatka

A samą aplikację możecie bezpłatnie pobrać korzystając z poniższego odnośnika:
Pobierz Merlin Bird ID z App Store

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

9 komentarzy na temat “iPhone a rozpoznawanie odgłosów ptaków

 1. Dzięki za kolejną ciekawą aplikację. Mieszkam pod lasem i nie raz zastanawiam się jakiego ptaka słyszę głos. Szkoda, że po angielsku, ale potestuję i nauczę się tych nazw ptaków po angielsku. Mam nadzieję, że rozpozna mi ptaka, który śpiewa po polsku 🙂 🙂

 2. Dzięki Piotrze za ten wpis. Zastanawiałam się nad pobraniem takiej aplikacji, a długo nie umiałam się zebrać, aby takiej poszukać, a jeszcze takiej, która byłaby dostępna dla czytnika ekranu. A takie moje pytanie do ciebie czy ona myli się jakoś często, zdarzyła ci się taka sytuacja? Czy raczej nie ma takich przypadków.

 3. Jeśli ptaka słychać wyraźnie, nie słychać innych w tle, to nigdy się nie myli. Przynajmniej mnie się nie pomylił.

 4. Hej Piotrek maam prośbę o pomoc. Mam problem z tłumaczem w Iphone SE 2. Być może kiedyś coś wyłączyłem i nie pamiętam. Gdy wejdę w ustawienia, tłumacz, to nie mogę nic zrobić, uruchomić tłumaczenia, pobrać języka. Nigdy wcześniej nie kożystałem z tłumacza. Będę wdzięczny za pomoc, ewentualnie link do artykułu.

 5. Z tłumaczem już sobie poradziłem. Jednak po instalacji aplikacji Merlin Bird i zarejestrowaniu nie miałem, albo przeoczyłem pobranie bazy. Gdzie i jak w tym programie mogę pobrać tą bazę dla Europy? Totalnie nie znam angielskiego, więc nie wiem co i gdzie pobrać. Z góry dzięki

 6. Stuknij w Settings, Birds Packs, Europe – Birds of Europe.
  Piszę z pamięci, więc mam nadzieję, że niczego nie pomyliłem. Zainstaluj ten pakiet i wszystko powinno być OK. Powodzenia!

 7. Dzięki za poradę, udało się pobrać, jednak coś nie tak, chyba jakoś mało kumaty jestem. Gdy klikam w sound id i czekam nawet kilka minut to nic się nie dzieję. Gdy zatrzymam to mam nagrany dźwięk w My Sound Recordin. A wnioskuję z twej prezentacji, że automatycznie końcy nasłuch i pokazuje się tobie wynik

 8. Nie, nasłuch się nie kończy. On trwa cały czas. Wyniki pojawiają się w locie. Dlatego wspominałem o tym, że gdy jakiś ptak milknie, a odzywa się inny w tle, to ich nazwy się zmieniają.
  @Ja sprawdzam ptaka bez klikania Stop. Gdy klikasz ten przycisk, to zapisujesz nagranie. Dlatego po rozpoznaniu ja klikam Cancel.
  Spróbuj to sobie zrobić na słuchawkach.

Możliwość komentowania jest wyłączona