Wodne aktywności z Apple Watch i VoiceOver

Okres wakacyjny, oraz przetaczające się przez Polskę fale upału sprawiły, że wiele osób w poszukiwaniu ochłody wybrało się nad wodę. W tym także właściciele Apple Watch, na codzień korzystający z VoiceOver. I tu nagle, po wejściu do wody okazało się, że ich zegarek przestał działać! Że głośniki się popsuły! Że woda na pewno uszkodziła haptykę i Apple Watch przestał wibrować! Na szczęście wszystkie te i inne niepokojące objawy, z którymi się do mnie zwracaliście, spokojnie można wyjaśnić. Co postaram się uczynić poniżej.

Podsumowanie treningu pływackiego na Apple Watch

Po wejściu do wody zegarek przestał działać!

Nie, nie przestał. On po prostu przełączył się automatycznie w tryb Blokady Wodnej. Od Apple Watch czwartej generacji, wystarczy wsunąć zegarek do wody, aby ekran został automatycznie zablokowany. Ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem, w niekontrolowany sposób aktywującym ekran urządzenia, w chwili wykrycia podobnego zagrożenia, wyświetlacz jest blokowany. Oczywiście informacja o blokadzie pojawia się na Apple Watch, ale gdy głośniki zalane są wodą, niewidomy użytkownik nie usłyszy odpowiedniego komunikatu VoiceOver. Co więcej, jeśli do tego włączoną ma opcję Kurtyny, to każda postronna, widząca osoba natychmiast stwierdzi, że zegarek nie działa, ponieważ ma czarny ekran.

Aby wyłączyć blokadę wodną, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przez kilka sekund Koronkę Apple Watch. Na ekranie wyświetlona zostanie informacja o wytrząsaniu wody z głośników, a my usłyszymy charakterystyczny odgłos dezaktywowania Blokady Wodnej. Na próbę możecie sobie na sucho włączyć Blokadę Wodną, aktywując ją z poziomu Centrum Sterowania.

Ekran włączonej Blokady Wodnej z informacją: Naciśnij i przytrzymaj Koronkę, aby wyłączyć Blokadę Wodną.

Po wyjściu z basenu nie działają głośniki!

Spokojnie, wszystko nadal działa. Głośniki po prostu są mokre. Nawet po wyłączeniu Blokady Wodnej i ich oczyszczeniu, przez jakiś czas pozostaną one wilgotne. W efekcie VoiceOver słyszany będzie znacznie ciszej. Jeśli przed wejściem do wody głośność czytnika ustawiona była na niskim poziomie, to VoiceOver może być w ogóle niesłyszalny. Wtedy wystarczy po prostu zwiększyć głośność zegarka. Przypominam, że w tym celu przy włączonym VoiceOver wystarczy stuknąć w ekran dwukrotnie dwoma palcami, a następnie nie odrywając ich od ekranu po drugim stuknięciu, przeciągnąć nimi w górę.

UWAGA!!! Poszczególne modele Apple Watch schną w różnym tempie. Przykładowo głośniki modelu Series 5 wyschną szybciej, niż Ultry. Po dłuższym moczeniu w wodzie dźwięk syntezy mowy nie tylko będzie cichszy, ale także może trochę trzeszczeć. To nie są niepokojące objawy. To tylko fizyka. Gdy głośniki wyschną, jakość audio wróci do normy.

Po wejściu do wody, przestało działać wibrowanie godziny!

Oczywiście, że nie przestało. Jak już wiemy, po prostu włączyła się Blokada Wodna, dlatego stukając jednym palcem w ekran, nie możemy sprawić, że Apple Watch wibracją zaanonsuje nam aktualny czas. Aby poznać godzinę musimy wyłączyć blokadę w opisany powyżej sposób, sprawdzić czas i ponownie włożyć zegarek do wody, aby jego ekran zablokował się automatycznie. Tak właśnie regularnie sprawdzam godzinę, kontrolując ile jeszcze czasu pozostało mi do wykorzystania na basenie.

W basenie nie mogę włączyć treningu pływackiego!

To oczywiście nie prawda. Jak już wiemy, możemy tego dokonać wyłączając Blokadę Wodną. Jednak nie będzie to wygodne, ponieważ VoiceOver słyszany będzie bardzo cicho. Na dużych basenach, czy w morzu praktycznie nie będzie szans na jego usłyszenie. Dlatego znacznie wygodniej będzie nam włączyć trening przed wejściem do wody, wstrzymać go, a następnie gdy już wejdziemy do rzeki, jeziora, morza lub basenu i będziemy gotowi do pływania, aqua fitness, czy innych wodnych aktywności, po prostu go wznowić.

Widok wstrzymanego treningu

Aby tego dokonać, po uruchomieniu na zegarku interesującego nas treningu, wystarczy na:

  • Apple Watch oraz Apple Watch SE jednocześnie, krótko nacisnąć Koronkę i przycisk Docka;
  • Apple Watch Ultra jednocześnie, krótko nacisnąć przyciski Czynności i Docka.

Gdy tego dokonamy, VoiceOver poinformuje nas, że trening został wstrzymany. Dodatkowo na ekranie pojawi się informacja „Wstrzymane”, a na nadgarstku poczujemy wibrację. Analogicznie, gdy ponownie naciśniemy ww. przyciski, zegarek zawibruje a VO wypowie: „Wznów trening” i rozpocznie pomiar naszej aktywności. Co ważne, wznowienie i wstrzymanie treningu działa także przy włączonej Blokadzie Wodnej. Dlatego gdy chcemy chwilkę odpocząć przed pokonaniem kilku kolejnych długości basenu, albo w przerwie Aqua Fitness wypić drinka z parasolką w basenowym barze, bez trudu możemy jednym naciśnięciem dwóch przycisków wstrzymać, a następnie wznowić pomiar naszego treningu.

UWAGA!!! Aby wstrzymywanie i wznawianie treningu zadziałało na klasycznych Apple Watch oraz modelach SE, na tych zegarkach musi być wyłączona opcja wykonywania zrzutów ekranowych. Znajdziecie ją w Ustawienia, Ogólne, Zrzuty Ekranu. Opcja Włącz Zrzuty Ekranu powinna być odznaczona.

Widok zaznaczenia opcji Zrzuty Ekranowe

Czy za pomocą Apple Watch można zmierzyć temperaturę wody?

Tak, ale tylko w modelu Ultra. Pisałem o tym szczegółowo w poście Mierzenie temperatury i głębokości wody z VoiceOver na Apple Watch Ultra. Co ciekawe, do pomiaru temperatury wody wykorzystywany jest ten sam czujnik, który posiada także Apple Watch Series 8.

W tym miejscu warto wspomnieć, że od czasu tamtej publikacji zmieniło się kilka rzeczy, o których pisałem. Przede wszystkim pojawiły się w systemie dwie nowe komplikacje, tj. Głębokość i Temperatura Wody. Gdy ustawimy je na tarczy zegarka, wystarczy zanurzyć rękę w wodzie, odblokować ekran i naciśnięciem Koronki wyjść na Tarczę, aby poznać zarówno głębokość, jak i temperaturę wody. Poprawione zostało także odczytywanie informacji z barometru i mikrofonów zbierających dane o hałasie otoczenia. Obecnie komunikaty o narażeniu słuchu wyskakują tylko w momencie zarejestrowania faktycznego hałasu.

Widok tarczy Apple Watch Ultra z komplikacjami Głębokość, oraz Temperatura Wody

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te kilka podpowiedzi sprawi, iż wasze wakacje przebiegną w mniej nerwowej atmosferze. 😉 Ostatnio na basenach spotykam coraz więcej osób korzystających z różnego rodzaju zegarków. I nie tylko do mierzenia aktywności, ale także temperatury wody.

Co ciekawe, możliwość mierzenia temperatury wody okazała się być nie tylko wybornym sędzią w sporach pomiędzy mną i Alicją, ale już raz pozwoliła udowodnić ratownikom na basenie, że woda jest zbyt ciepła, a dzięki temu wymusić jej schłodzenie.

Napiszcie jak tam wasze wodne aktywności. Czy pluskacie się tylko w wakacje? Czy w ciągu roku także odwiedzacie baseny i inne parki wodne? A może macie jakieś inne problemy związane z tym żywiołem?

10 komentarzy na temat “Wodne aktywności z Apple Watch i VoiceOver

  1. W poprzedniej wersji systemu można było przy włączonej blokadzie wodnej sprawdzić godzinę poprzez stuknięcie dwukrotne w zegarek. Dlaczego zablokowaną tą możliwość doprawdy nie mam pojęcia. To było bardzo wygodne nie trzeba było wyłączać blokady żeby dowiedzieć się którą mamy godzinę. Jak myślicie jest jakaś szansa, żeby ta funkcja wróciła wraz z nadchodzącym systemem?

  2. Też mnie to strasznie wnerwia że już nie można w ten sposób sprawdzić godziny, gdy aktywna blokada wodna. Zgłaszałem im to jeszcze za czasów watchOS 9 w wersji beta, jednak raczej nic z tym nie zrobią. Obecnie mam najnowszą betę dziesiątki i jak było, tak niestety jest nadal.

  3. Ciekawe jest to co piszesz, iż blokada włącza się automatycznie. U mnie się to w żaden sposób zadziać nie chce. A może SE są z tego wyłączone czy co? Jeden z moich domowników ma piątkę i jemu też się nie włącza gdy bierze prysznic czy się normalnie kąpie. Ciekawe.

  4. Pozwoliłem sobie sprawdzić u źródła tę kwestię i o to co twierdzi samo Apple w swoim artykule wsparcia:

    Blokada wodna włącza się również automatycznie po rozpoczęciu treningu związanego z wodą, takiego jakpływanie lub surfowanie. Włącza się również automatycznie, gdy rozpoczniesz nurkowanie z założonym zegarkiem Apple Watch Ultra

    Wniosek z tego taki iż normalnie blokada wodna nie włącza się automatycznie po zanurzeniu zegarka, chyba że jest to AW Ultra. W pozostałych przypadkach blokada nie jest aktywowana automatycznie a dopiero wówczas, gdy rozpoczęty zostanie trening pływacki, surfowanie wodne czy co tam jeszcze.

  5. Maćku, wg mnie to jest jeszcze inaczej. Tę opcję automatycznego włączania blokady wraz z rozpoczęciem treningu wodnego wprowadzono wraz z Apple Watch SE. Właśnie dlatego, że SE nie mogło automatycznie włączać tej blokady.
    A nie mogło dlatego, że blokada włącza się w momencie, gdy zegarek rejestruje zwarcie, tj. zamknięcie obwodu elektrycznego między spodem Apple Watch, a powierzchnią koronki. Jest to po prostu ten sam obwód, który został wprowadzony do AW wraz z opcją pomiaru EKG. A ponieważ fizycznie modele SE tego nie posiadają, to trzeba to włączać albo ręcznie, albo wraz z treningiem.
    Dlatego ta blokada włącza się automatycznie w klasycznych Apple Watch i modelu Ultra. I ta piątka twoich domowników też powinna się blokować w wodzie automagicznie. Pod prysznicem trudno zrobić takie zamknięcie obwodu. Ale sprawdź wkładając rękę pod wodę.
    BTW. Tak jak pływam z Apple Watch wszędzie, to się z nim nie kompie pod prysznicem ani w wannie. Chemia w środkach czystości może uszkadzać uszczelki zegarka.

  6. Od ubiegłego roku zauważyłem niepokojącą zmianę w watchOS 8 i wcześniejszych po włączeniu blokady wodnej mogłem sprawdzić godzinę naciskając koronkę, a gdy krople opadły z ekranu również wibracją. Od wersji watchOS 9 nie mogę tego zrobić. Konieczne jest wyłączenie blokady wodnej. Piotrze może znasz sposób sprawdzania godziny przy włączonej blokadzie wodnej, którego być może nie poznałem?

  7. Niestety, nie znam. Jak chłopaki piszą powyżej, też to zauważyli i zgłosili do Apple. Więc skoro w kolejnych aktualizacjach tego nie poprawiono, to już pewnie tak zostanie.

  8. Jestem zachwycony, że trafiłem na ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoją pracę. Będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał, żeby zobaczyć nowe rzeczy.

Możliwość komentowania jest wyłączona