Poniższy odcinek nagrałem na prośbę jednego z nowych właścicieli Macbooków. W krótkim filmiku prezentuję jak zarządzać systemowym Koszem. Jak trwale i nie trwale kasować pliki, przywracać te przypadkowo usunięte, oraz jak opróżniać Kosz. Zapraszam do oglądania, komentowania i subskrybowania kanału.
Obejrzyj film
Aby śledzić kolejne nowości video, pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.
A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.
Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.
Twój Pierwszy Kęs
Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs
Koleo – Ciąg dalszy zakupów biletów kolejowych z VoiceOver na iOS
Tego jeszcze w Mojej Szufladzie nie było. Dziś z prawdziwą przyjemnością, po raz pierwszy, miejsce na stronie i głos oddaję Adrianowi Wyce, który przybliży Wam mobilną aplikację Koleo. Zademonstruje jak korzystając z VoiceOver, za jej pośrednictwem, w bardzo wygodny i dostępny sposób, możecie zakupić bilety kolejowe. Zapraszam do oglądania, podnoszenia łapek w górę, subskrybowania kanału i polecania go znajomym.
Mam DZIWNY problem dotyczący kasowanych plików pod MacOS Mojave. Nigdy coś takiego mi się nie przytrafiło na poprzednich komputerach (iMac 2008, MacMini 2012@10.11.6). Od kiedy korzystam z MacMini 2018@10.14.6 od czasu do czasu skasowane w Forklifcie bądź Commander One z zewnętrznych dysków pliki nie pojawiają się w koszu, mimo, że tam są (sprawdzone w Terminalu). Przypuśćmy, że skasuję dwa pliki pod Forkliftem, mam „pusto” w koszu i skasuję trzeci pod Finderem to pokazują się wszystkie trzy. Od momentu skasowania pliku pod Finderem, mogę je kasować przez pewien czas pod Forkliftem lub Commanderem widząc, jak od razu pojawiają się w koszu. Druga sprawa – gdy w koszu najadę na skasowane pliki RMB to pojawia się opcja „przywróć” co nie zdarza się w przypadku kasowania pod Forkliftem lub Commanderem. Najpierw myślałem, że spowodowane jest to utworzeniem konta o innej nazwie na nowym komputerze. Ale sprawdziłem konto na starym MakuMini i jest takie same. Dyski zewnętrzne mam trzy – wszystkie sformatowane pod APFS. Dwa podłączone bezpośrednio do Mini, trzeci przez FW800 do ATD, a ATD przez przejściówkę FB3-TN2 do Mini. Jest na to jakaś rada oprócz tej abym kasował pliki pod Finderem? 🙂
Michale, nie mogę się odnieść do twojego problemu, ponieważ generalnie bardzo rzadko podłączam dyski zewnętrzne do moich Macbooków – MBA i MBP. A jak już to robię, to najczęściej tylko w celu zrobienia kopi systemu. Dlatego ani nie mogę potwierdzić u siebie podobnego zachowania, ani podpowiedzieć Ci jakiegoś rozwiązania. I na pewno to o czym piszesz jest mega dziwne.
Chciałem dodać, że problem ten pojawia się w przypadku automatycznego logowania przy restarcie kompa (bez użycia hasła). Wtedy właśnie po skasowaniu pliku pod Forkliftem z zewnętrznego dysku (w przypadku kasowania z wbudowanego jest OK) pliki te są niewidoczne w koszu. Wystarczy jednak to co napisałem, lub co dziwniejsze wylogowanie i zalogowanie z wpisaniem hasła (lub wyłączenie automatycznego logowania i restart kompa co również wiąże się z wpisaniem hasła przy logowaniu) i kasowane pod Forkliftem pliki są od razu widoczne w koszu. Chyba nie obejdzie się bez oddania Mini do serwisu.
Chyba znalazłem rozwiązanie. Na razie działa. Otóż MuCommander kasuje pliki jak Finder (o ile funkcjonują różne typy kasowania). Sprawdziłem to w następujący sposób. Miałem na dysku zewnętrznym dwa pliki. Po zalogowaniu automatycznym (bez hasła) skasowałem jeden plik Forkliftem i oczywiście pliku „nie było” w koszu. Od razu skasowałem drugi plik MuCommanderem i oba pojawiły się w koszu. Nie przepadam za tym menedżerem plików, no ale jak na razie jest to najlepsze rozwiązanie i oznacza, że Forklift i Commander One kasują pliki w jakiś odmienny sposób.
Myślę, że serwis tylko każe ci postawić system na świeżo i umyje ręce. 🙁
I to jest najbardziej prawdopodobna odpowiedź. Że te aplikacje jakoś inaczej przeprowadzają proces kasowania, choć nie do końca. Przecież pisałeś, że wcześniej to działało prawidłowo.
Tak, pisałem. Mogę zrobić jeszcze jeden myk. Mam swojego MacaMini 2012. Mogę na świeżo postawić na nim Mojave (bez naleciałości z poprzednich systemów) i zobaczymy co się stanie.
Podejrzewam jednak, że na starym Mini wszystko będzie OK. No bo przecież wiele osób korzysta z Mini 2018 z zewnętrznymi dyskami i używa Forklifta, który jest jednym z lepszych menedżerów. Musiały by być jakieś wpisy o tym, a szczerze mówiąc, żadnego nie znalazłem.
Zapomniałem dodać. Jest jeszcze jedna przesłanka za tym, że muCommander „inaczej” kasuje. Po skasowaniu plików mogę je z kosza bezpośrednio przywrócić na miejsce z którego zostały skasowane (jak pod Finderem)
OK, chyba definitywnie wiem o co kaman 🙂 O uprawnienia do kosza/y. Otóż gdy nadam im uprawnienia 777 jest wszystko OK. Ale po jakimś czasie system sam z siebie zmienia uprawnienia na inne np 333. Jak utrzymać 777 na koszach dysków zewnętrznych permanentnie?
Nie pamiętam już tego, bo było to z 4-5 lat temu, ale chyba musiałem się borykać z tym problemem na poprzednim maku. Zainstalowałem na nim na czysto Mojave i takie samo zachowanie. Mało tego, Zainstalowałem na czysto SIerrę na Macbooku i też to samo.
Dlaczego na dysku głównym Kosz nazywa się Kosz a nie .Trash? Na dyskach zewnętrznych Kosz nie nazywa się Kosz, tylko .Trashes. Jest pewna prawidłowość. Gdy skasuję pliki na zewnętrznych dyskach i ich nie widać w dokowym koszu to gdy wejdę na dyskowy kosz, to skasowane pliki znajdują się w folderze 501 (moje ID – w Forklifcie nie ma statusu ukrytego bo ma białe litery). Gdy sprawię, że są widoczne w dokowym koszu folder 501 cudownym sposobem zmienia się na Kosz (wyszarzony w Forklifcie jakby był ukryty). Po usunięciu plików z kosza i restarcie foldery Kosz, które znajdowały się w .Trashes nikną i od tej pory kasowane pliki nie pokazują się.
Michale, przyznam bez bicia, że nawet nie mam pojęcia jak zmienić atrybut dla katalogu Kosz. Chylę czoła i cieszę się, że znalazłeś, przynajmniej na razie połowiczne, ale rozwiązanie.
Przed chwilą odkryłem, że gdy wymuszę zakończenie Findera, to po wykonaniu jego restartu, niewidoczne do tej pory skasowane pliki pojawiają się w koszu.
Napisałem do Binarynights i zdaje się, że producent Forklifta mnie wysłuchał i wraz z wersją 3.3.5 poprawił to zachowanie przy kasowaniu 🙂 Brakuje jeszcze tylko „przywróć z kosza” do pełni szczęścia.